Filmy, které nejvíce inspirují k cestování

Existují filmy, které vám změní život. A pak jsou filmy, které vás přimějí vytáhnout paty z domova...
Cestování budiž pochváleno
Cestování budiž pochváleno
http://pixabay.com/

reklama

Vzpomínky na Afriku, Prázdniny v Římě či například Nothing Hill. To jsou filmy, které nás nejvíce motivují k poznávání cizích zemí, ať již blízkých, nebo těch vzdálených. Největší britská letecká společnost se zeptala svých cestujících a na základě jejich odpovědí sestavila seznam nejslavnějších filmů, které nás nejvíce inspirují k cestování. Kromě toho jsme se zeptali několika známých českých osobností, jaké filmy zrovna je přiměly k tomu, aby se vypravily za hranice všedních dnů.

Výsledky ankety mezi cestujícími kombinují klasické filmy s filmovými trháky z poslední doby. Mezi nimi jsou například (v abecedním pořadí): Casino Royale (ČR, Anglie, Bahamy, Itálie), Dannyho parťáci (Las Vegas, USA), Dobrý ročník (Provence, Francie), Hobbit (Nový Zéland), Jíst, meditovat, milovat (Itálie, Indie, Bali), Lítám v tom (USA), Mama Mia (Řecko), Milionář z chatrče (Indie), Notting Hill (Londýn), Pán prstenů (Nový Zéland), Pláž (Thajsko), Prázdniny v Římě (Itálie), Snídaně u Tiffanyho (New York, USA), Sex ve městě (New York), Statečné srdce (Skotsko) či Šifra mistra Leonarda (Paříž, Londýn).

A co Češi?

České známé tváře, zdá se, mají trochu jiný vkus. Petra Hřebíčková, herečka, držitelka ceny Thálie a hvězda filmu Muži v naději, vzpomíná z poslední doby zejména na film Půlnoc v Paříži od Woodyho Allena. Režisér Vladimír Michálek zase na filmy s Jean-Paulem Belmondem. „Výborné komedie s Belmondem Muž z Acapulca a Muž z Ria nás kluky strašně ponoukaly k cestování. Bohužel, v té době jsme si o tom mohli nechat jen zdát,“ říká Vladimír Michálek.

Karen Blixenová a mrtví lvi

Opravdové Vzpomínky na Afriku: slavný film je pravdivý, ale…

Podobně vzpomíná herečka Valerie Zawadská: „Nejvíce touhu cestovat ve mě vzbudil Vinnetou. Když jsem se v té době dozvěděla, že byl natáčen v Jugoslávii, okamžite jsem chtěla sbalit kufry a vyrazit se tam podívat. Bohužel to tenkrát nebylo tak jednoduché." Herce Václava Neužila, držitele Ceny Thálie za rok 2011 strhnul film o Jimmy Morrisonovi a skupině The Doors. „Když jsem zhlédl film The Doors od Olivera Stonea, chtěl jsem okamžitě vidět Kalifornii, obzvlášť oblast Los Angeles a Venice,“ říká Václav Neužil.

Celebrity z ciziny

Jak se naši známí umělci liší od světových celebrit? Například nejoblíbenější film Gwyneth Paltrow s motivem cestování je klasická komedie Špinaví prohnilí lumpové. „Pokaždé, když film vidím, mám nutkání odjet na jižní pobřeží Francie,“ říká Gwyneth Patrow. Naproti tomu Orlando Bloom si během natáčení Pána prstenů zamiloval Nový Zéland: „Neskutečně jsem si užíval čas strávený během natáčení Pána prstenů na Novém Zélandě – je to ta nejkrásnější země, magické a velmi pohostinné místo. Nejvíce jsem propadl místům, která jsou vzdálená od veškeré civilizace, kde jsem mohl relaxovat a naplno si užívat přírody,“ vzpomíná Orlando Bloom. „Kvůli Felliniho filmu Sladký život chceme všichni do Říma a pokud neskočíme rovnou do Fontány di Trevi, chceme vidět, jak to dělá někdo jiný. Možná proto jsem si vzal Italku,“ říká herec Colin Firth.

Text: RD

reklama

reklama