Asií natvrdo: 10 rad, jak kdekoli přespat

Jak cestovat levně a současně dobrodužně? Čtěte deset tipů Topiho Piguly!

1. Je to v hlavě

My, lidé ze zemí, jež rádi nazýváme civilizovanými, máme často nesmyslný strach a předsudky. Opravdu se dá přespat kdekoli. V rozestavěném domku na okraji města (Libanon), za skládkou (Vietnam), za hromadou štěrku nedaleko kasáren (Írán), na kruhovém objezdu (Írán), pod odstaveným vlakem na okraji většího nádraží (řecká Soluň). Asie, zejména země, které považujeme za "chudé" bývají bezpečné. Je dobré si uvědomit, že vás nikdo za to, že spíte na okraji lesa či rýžoviště nezabije. Spíše s vámi bude soucítit a v naprosté většině případů vás naopak pozve k sobě domů a pohostí či nechá přespat. Jde jen o to sebrat odvahu a "risknout to".

2. Schovejte se

Ačkoli je dobré zbavit se strachu, nebo jej alespoň vědomě potlačit, nemá smysl riskovat. Je mnohem lepší vytipovat si místo k přespání za světla, ale přijít tam až za setmění. Pak jen stačí vytáhnout karimatku, spacák, překrýt se celtou (nejlépe se maskovacím vzorem) a se sněním počkat na ráno. Každá vesnice někde končí a vždycky se dá najít místo, kde složit hlavu. A pokud jste schování za terénní vlnkou, tak můžete použít i baterku či si uvařit na turistickém vařiči.

3. Zvířata neubližují

Prý hadi a štíři lezou do spacáků a škvoři do uší. Není to pravda!! Každé divoké zvíře se člověku raději vyhne, protože tuší, že setkání s ním nemusí být bezpečné. Občas si cestu do vašeho nočního soukromí může najít mravenec, ale u obratlovců narazíte maximálně na nějakého hlodavce, jehož přiláká vůně potravin. Nejde po vás, ale po odhozeném kousku chleba či slupce od salámu. Strach ze zvířat je neopodstatněný.

4. Bavte se s lidmi

Na ulici vás budou oslovovat naprosto cizí lidé. Jste pro ně exotičtí, chtějí trénovat svou angličtinu. Dovolte jim to, byť první otázky jsou vždycky stejné (odkud jste a jak se vám u nich líbí). Nebuďte otrávení z toho, že se vás pořád ptají na totéž. Je to pokaždé někdo jiný a on se ptá poprvé. Klidně připusťte, že hledáte co nejlevnější nocleh, neboť jste na konci své cesty a už nemáte moc peněz (i kdyby to byla drobná lež, funguje). Vzbuďte v nich pocit důležitosti. Nechte se pozvat na čaj či kávu, uděláte jim radost. Jednou z nejpohostinnějších zemí je Írán a celá oblast Blízkého východu. Zejména v místech, kde není příliš silný turistický ruch.

5. Nechte si pomoct

Máte-li batoh a působíte mírně ošuntěle či unaveně, může se vám dostat nabídky na pomoc. Jeden z pilířů islámu je pomoc poutníkovi. Neodmítejte pomoc. Na ulici bývá často spontánní. Naučte se rozeznávat turistického nadhaněče od "běžného" člověka.

6. Nestyďte se zeptat

Máte-li pocit, že jste ve velkém městě a v terénu nemáte šanci nic najít, ptejte se na nejlevnější hostel. Ovšem jakmile vám někdo nabídne, že vás dovede k hotelu, přece jen buďte trochu ostražití. Často bývá s hotelem domluvený na jisté obolu za nového zákazníka. Vyplatí se na internetu, zejména cestovatelských serverech zjistit běžnou cenu za nocleh. Občas se dá přespat za symbolický poplatek v klášterech (např. Barma, Kambodža).

7. Nestyďte se smlouvat

V Asii (Vietnam, Indie, Thajsko, Kambodža, Barma, oblast Blízkého východ) často bývají ceny ubytování levných hostelů smluvní. Je dobré se poptat na ulici, v čajovně, na nádraží, některého z baťůžkářů za kolik a kde spí. Takhle můžete dostat reálný přehled o cenách. Ceny uvedené v průvodcích se někdy dají stáhnout až o 25%. Záleží na obsazenosti hotelu, lokalitě a síle turistické sezóny. Ceny si domluvte na recepci dopředu!!

8. Kolik řečí znáš

Nedomluvíte se? Umíte některou málo frekventovanou řeč? Autor těchto řádků spal díky základní znalosti ruštiny 2 noci u lékárníka v Sýrii, který studoval v Sovětském svazu. Původní pozvání na kávu vyústilo v partii šachů a nakonec ve schování věcí a nabídku noclehu. Pokud umíte jakoukoli řeč, zkuste se zeptat, zdali náhodou ji nezná i váš protějšek. Ne nadarmo se říká, že náhoda je blbec :-) a štěstí přeje připraveným.

9. Prší

Déšť může být problém, ale jen do chvíle, než se na vesnici zeptáte, zdali můžete přespat pod stříškou, ve stodole, pod pergolou. Chce to odhodit ostych (čemuž déšť výrazně napomůže). Vyplatí se podívat po rozestavěném či opuštěném domě. Nezní to moc "košer", ale bavíme se o případu, kdy jste v nouzi. Déšť poněkud zužuje vaše smlouvací mantinely v hostelech, ale vždycky můžete říct, že jste na ulici potkali člověka, který vám tento podnik doporučil, ale mluvil o menší (musíte říct konkrétní částku) ceně.

10. Pohodlí ... jednou za čas

Ačkoli výše popsaná cesta může vypadat dobrodružně, přece jen je čas od času dobré dobít baterky. A to jak ty naše vnitřní, tak ty skutečné, které jsou v mobilu či foťáku. V turistické mezisezóně jsou turistické hotely náchylnější ke slevám. Vždy si nechte pokoj ukázat. Máte-li lehké spaní, je lepší, když má okno do dvora, než na ulici. Zkontrolujte si, zdali teče teplá voda - to, že je koupelna na pokoji ne vždy zaručuje dostatek teplé vody. V horkých oblastech je běžné, že se dá přespat na střeše, kde bývá v noci chladněji, než v pokoji.

A bonusová rada nakonec

Autor: Topi Pigula Od roku 1985 publikoval stovky článků a fotografií v širokém spektru periodik: Koktejl, Inmagazín Hospodářských novin, Mladá fronta, Lidové noviny, Bionoviny. Má na kontě několik vlastních fotografických výstav autorských i spoluautorských u nás i v zahraničí. Zároveň se autorsky podílel na čtyřech knihách (Krkonošská čítanka, Čítanka z Jesenicka, Bioindikace a biomonitoring, Na cestě1). Při dlouhých, mnohahodinových přejezdech si vyberte noční spoje. Vlak je lepší (pohodlnější), než autobus. Ušetříte za hotel a při troše nepohodlí u kterého vás bude bágl tlačit pod hlavou, se nejen prospíte, ale navíc dopravíte, kam potřebujete.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom