15. ledna 2018 06:00

Je Čína nejkulturnější zemí světa?

Její pestrost, jedinečnost i téměř pětitisíciletá nepřerušená historie se stále vymyká všem měřítkům. Čínská lidová republika jakožto nejlidnatější a jedna z největších zemí světa si během své bohaté historie vysloužila spoustu označení, z nichž nejznámější jsou Říše středu či Země nebeského draka. Co nás v Číně může potkat?

Němka singapurského původu Denise Keller je nejen modelkou, ale ve východní Asii je známá především jako velmi oblíbená televizní moderátorka. V třídílném dokumentu Cesta do Číny se vydala za svými kořeny a poznáváním tradic velmi staré, a přitom stále životem pulzující čínské kultury. My se vydáme podobnou, přesto však trochu jinou cestou. Podíváme se na několik zajímavostí napříč celou obří zemí, především se zaměříme na venkovskou kulturu a zvyklosti, které v záplavě politických a ekonomických novinek tak trochu zapadají. A to navzdory tomu, že si nezaslouží o nic menší pozornost. Dokument Cesta do Číny uvidíte dnes ve 20.55 na Prima ZOOM.

Věčná zeď?

„Pokud jste nebyli na Velké čínské zdi, nejste pravý muž,“ řekl Mao Ce-tung. To však rozhodně není jediný důvod, proč se vyplatí jednu z nejfantastičtějších památek na naší planetě navštívit. Poblíž turistických center (a především Pekingu) je zeď samozřejmě opravená, přívětivá a monumentální, ovšem jakmile vyrazíte trochu do divočiny, zub času už bude znatelnější. Aby také ne, vždyť udržovat více než dvacet tisíc kilometrů kamenné konstrukce je nejen nadlidský, ale očividně i nadčínský úkol. Částečně se na destrukci zdi podílí počasí, nemalou roli však hraje také člověk – nejde jen o vandalismus, nýbrž třeba i o lákavý zdroj cihel a kamenů pro stavění vlastních příbytků. I u nás se za minulého režimu kradl stavební materiál za účelem budování vlastních obydlí, ovšem rozkrádání jednoho z nejvýznamnějších architektonických počinů historie je až pobuřující.

Mužská oběť

Neplatí to pouze pro Čínu, ovšem v některých jejích provinciích se setkáme se specifikem, jež si většina nás, zhýčkaných Evropanů, nedokáže představit: tamější muži musejí novomanželku přenést přes hořící uhlíky. Samozřejmě naboso. Žhavými uhlíky může být vyskládána cesta do jejich novomanželského bydliště – tento (doslova) přechodový rituál má zajistit, že žena bude mít poklidný porod. V jiných částech země se tak zase údajně podaří předejít přírodním katastrofám. Těžko spočítat statistiky, jakou mají takové zvyklosti na tradičních čínských svatbách úspěšnost, ovšem minimálně svatební noc pro čerstvé manžely rozhodně kdovíjak příjemná nebude.

O čem se nemluví

Asijská kultura je poměrně přísná, co se týče zvyklostí. Pro turisty bývá velmi těžké se ve všech pravidlech zorientovat a dopustit se co nejmenšího množství trapasů; protože, ruku na srdce, úplně bezchybní být prostě nemůžeme. Jedním ze základů slušného vychování by měla být znalost témat, o kterých vlastně nic vědět nechcete. Jakmile se totiž místních začnete vyptávat, zavřete si cestu k pohostinnosti.

Základem způsobné konverzace by mělo být vynechání takzvaných třech T: Tibet, Tchajwan, Tiananmen (Brána Nebeského klidu, stojící na stejnojmenném náměstí). A nejspíš si i domyslíte proč – masakr na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 je dodnes tabuizovanou událostí, o níž se v Číně nemluví; dokonce při vytváření vlastní on-line encyklopedie, na níž čínští odborníci pracují, se toto heslo ustanovilo jako jedno z těch, jež nebudou popsány. Pro politickou garnituru se tedy stále jedná o ožehavé téma, stejně jako v případech Tibetu a Tchajwanu, které se netají snahou o odtržení od republiky.

Podobných nezdvořilostí se dopustíte, když budete Číňanům lichotit. S komplimenty má vícero asijských kultur problémy, a tak buďte připraveni na razantní odmítání všeho pěkného, co jim budete chtít říct. Většího faux-pas se však dopustíte, když takzvaně ztratíte tvář – rozčílíte se nebo nedostatečně projevíte někomu respekt. I tento prvek je napříč kulturami na východ od nás poměrně typický a hrdá čínská duše není výjimkou. Výčet společenských zvyklostí, jež je velmi doporučeno dodržovat, by mohl pokračovat na spoustu dalších stránek, ve stručnosti však musíme zdůraznit, abyste takovou přípravu před případnou cestou nepodcenili. Ztratit se totiž můžete kdykoli a kdekoli, ovšem hlavně na vašem chování bude záležet, jaké pomoci se dočkáte…

Text: MS

Kompletní článek si můžete přečíst v časopise Prima ZOOM:

A více detailů z čínské historie a kultury prozradí Denise Keller ve zmíněném seriálu Cesta do Číny. Premiéry na Prima ZOOM 15., 22. a 29. ledna od 21 hodin!

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom