Jaderná katastrofa v Černobylu způsobila pád komunismu. Hrůza na místě zůstává dodnes...

Jméno Černobyl je pevně spjato s jadernou havárií, která se stala 26. dubna 1986 a první o ní informovali Švédové.
Snímky Černobylu nahánějí hrůzu i po letech
Snímky Černobylu nahánějí hrůzu i po letech
profimedia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Šlo o vůbec nejhorší tragédii jaderné elektrárny v dějinách, na sedmibodové škále má hodnocení sedm. Počet obětí se určuje velmi obtížně, podle různých hodnocení se liší od desítek po desítky tisíc. 130 000 lidí bylo z okolí elektrárny evakuováno a reaktor musel být nakonec zapečetěn.

Tragédie v Černobylu však přinesla paradoxně i něco dobrého – byla jedním z rozhodujících faktorů, které přispěly k dobrému konci studené války. V komunistickém Sovětském svazu do té doby platilo „zatloukat, zatloukat, zatloukat“. Jenže katastrofa v Černobylu dosáhla takových rozměrů, že to najednou nešlo – jen množství uvolněné radiace přesáhlo to, které vzniklo při výbuchu pum v Hirošimě i Nagasaki dohromady.

Jaderná katastrofa v Černobylu způsobila konec monopolu nad informacemi

Zpočátku komunisté reagovali postaru: ignorovali problém a doufali, že se vyřeší sám. Jenže když začali na radiaci šířící se z Ruska upozorňovat v zahraničí (první byli Švédové), museli v Kremlu zažité procedury změnit. Tři týdny po explozi vystoupil Michail Gorbačov s revolučním projevem, v němž po desítkách let jako první oficiální zástupce SSSR přiznal, že je něco špatně.

Situace byla tak vážná, že Gorbačovovi nezbylo nic jiného, než být zcela upřímný. Aby zahnal obavy z toho, že komunističtí pohlaváři tutlají ještě horší průšvih, poskytl novinářům množství informací, na tu dobu zcela nezvyklých. Byl to v podstatě první krok ke „glasnosti“ neboli otevřenosti. Tento nový politický styl založený na větší svobodě v přístupu k informacím vedl ke konci cenzury a postupně i k pádu celého komunismu. Jakmile komunisté ztratili monopolní moc nad informacemi, brzy začaly vycházet na světlo světa ty nejhorší věci, které jejich režim napáchal. A to byl konec…

V místě nejhorší nukleární katastrofy v dějinách v černobylské zóně na Ukrajině žijí dnes převážně zvířata. Poté, co lidé museli toto místo opustit, si jejich prostor začala brát příroda opět pro sebe…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama