5. února 2018 12:13

Američané posílají proti hurikánům špionážní letadla. Pomůže to?

Místo Talibanu špehuje bezpilotní Global Hawk tropické bouře nad Atlantikem.

Škody největších bouří, které zasáhly pevninu, mohou být ohromující. V Hondurasu roku 1998 hurikán Mitch připravil o domov jeden a půl milionu lidí a v jediné hurikánové sezoně 2017 na pobřeží USA a karibských zemí udeřily hned dva mimořádně silné hurikány Harvey a Irma. Evakuováno bylo přes sedm milionů lidí a napáchané škody dosáhly v součtu 290 miliard dolarů. Zda je vůbec možné předvídat vznik hurikánů a předcházet tak rozsáhlým škodám, uvidíte v dokumentu Anatomie hurikánu na Prima ZOOM.

Jeden z triků, které proti hurikánům používají NASA a Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), spočívá v nasazení upravených bezpilotních letounů Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk určených původně k nahrazení zastaralých špionážních letadel Lockheed U-2. Tentokrát ale nejsou cílem špionáže afghánské základny Talibanu ani pozice takzvaného Islámského státu, ale zdánlivě pusté oblasti Atlantiku mezi Afrikou a Amerikou.

Špionážní letadlo proti hurikánu

Global Hawk je neuvěřitelné letadlo. Je kombinací letounu a satelitu. Létá ve výšce mezi 18 a 20 kilometry, což je zhruba dvakrát víc než létají dopravní letadla, a může během jediného letu urazit téměř 20 tisíc kilometrů. Jeho zásadním úkolem je pozorovat bouři po dostatečně dlouhou dobu, aby bylo možné zachytit procesy, které řídí změny rychlé intenzity. S letovým časem více jak 36 hodin je Global Hawk velkým krokem vpřed k naplnění tohoto zadání.

Global Hawk je vybaven přístroji k pozorování blízké oblasti kolem bouře, takže vědci na zemi mohou sledovat, jak větry kolem bouře ovládají její pohyb a jaký mohou mít dopad na její intenzifikaci, když se mění z tropické bouře na hurikán kategorie 1.

Na palubě nese sadu přístrojů, které se mohou dívat přímo skrze oblaky do útrob bouře. Global Hawk může vzlétnout z pobřeží Spojených států, letět až do Afriky, usadit se nad vrcholem formujícího se hurikánu na dobu 10 hodin – a pak letět zpět. Letadla s lidskou posádkou nejsou schopná letět tak dlouho a tak daleko.

RQ-4 Global Hawk začal vznikat v roce 1995, kdy byl americkou agenturou DARPA iniciován program výškového bezpilotního letounu s dalekým doletem. Poprvé se Global Hawk podíval do vzduchu 28. února 1998 na základně Edwards v Kalifornii. Výzkum a vývoj RQ-4 přišly na 3,78 miliardy amerických dolarů, takže jde o nejdražší bezpilotní prostředek vůbec.

Technické údaje letounu Global Hawk:

Rozpětí: 39,9 m

Délka: 14,5 m

Výška: 4,7 m

Maximální vzletová hmotnost: 14 628 kg

Maximální dostup: 18,3 km

Užitečná hmotnost: 1360 kg

Dolet: 22 780 km

Maximální rychlost: 629 km/h

Maximální výdrž: 32 a více hodin

Dokument Anatomie hurikánu najdete na Prima ZOOM.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom