Američané posílají proti hurikánům špionážní letadla. Pomůže to?

Místo Talibanu špehuje bezpilotní Global Hawk tropické bouře nad Atlantikem.
Pohled do oka hurikánu nevěstí nic dobrého
Pohled do oka hurikánu nevěstí nic dobrého
archiv Prima ZOOM

Škody největších bouří, které zasáhly pevninu, mohou být ohromující. V Hondurasu roku 1998 hurikán Mitch připravil o domov jeden a půl milionu lidí a v jediné hurikánové sezoně 2017 na pobřeží USA a karibských zemí udeřily hned dva mimořádně silné hurikány Harvey a Irma. Evakuováno bylo přes sedm milionů lidí a napáchané škody dosáhly v součtu 290 miliard dolarů. Zda je vůbec možné předvídat vznik hurikánů a předcházet tak rozsáhlým škodám, uvidíte v dokumentu Anatomie hurikánu na Prima ZOOM.

Anatomie hurikánu (1) - upoutávka
Anatomie hurikánu (1) - upoutávka

Jeden z triků, které proti hurikánům používají NASA a Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), spočívá v nasazení upravených bezpilotních letounů Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk určených původně k nahrazení zastaralých špionážních letadel Lockheed U-2. Tentokrát ale nejsou cílem špionáže afghánské základny Talibanu ani pozice takzvaného Islámského státu, ale zdánlivě pusté oblasti Atlantiku mezi Afrikou a Amerikou.

Špionážní letadlo proti hurikánu

Global Hawk je neuvěřitelné letadlo. Je kombinací letounu a satelitu. Létá ve výšce mezi 18 a 20 kilometry, což je zhruba dvakrát víc než létají dopravní letadla, a může během jediného letu urazit téměř 20 tisíc kilometrů. Jeho zásadním úkolem je pozorovat bouři po dostatečně dlouhou dobu, aby bylo možné zachytit procesy, které řídí změny rychlé intenzity. S letovým časem více jak 36 hodin je Global Hawk velkým krokem vpřed k naplnění tohoto zadání.

Upravené letouny Global Hawk startují proti hurikánům ze základny Wallops u východního pobřeží USA.
Upravené letouny Global Hawk startují proti hurikánům ze základny Wallops u východního pobřeží USA.
AIAA

Global Hawk je vybaven přístroji k pozorování blízké oblasti kolem bouře, takže vědci na zemi mohou sledovat, jak větry kolem bouře ovládají její pohyb a jaký mohou mít dopad na její intenzifikaci, když se mění z tropické bouře na hurikán kategorie 1.

Na palubě nese sadu přístrojů, které se mohou dívat přímo skrze oblaky do útrob bouře. Global Hawk může vzlétnout z pobřeží Spojených států, letět až do Afriky, usadit se nad vrcholem formujícího se hurikánu na dobu 10 hodin – a pak letět zpět. Letadla s lidskou posádkou nejsou schopná letět tak dlouho a tak daleko.

RQ-4 Global Hawk začal vznikat v roce 1995, kdy byl americkou agenturou DARPA iniciován program výškového bezpilotního letounu s dalekým doletem. Poprvé se Global Hawk podíval do vzduchu 28. února 1998 na základně Edwards v Kalifornii. Výzkum a vývoj RQ-4 přišly na 3,78 miliardy amerických dolarů, takže jde o nejdražší bezpilotní prostředek vůbec.

Technické údaje letounu Global Hawk:

Rozpětí: 39,9 m

Délka: 14,5 m

Výška: 4,7 m

Maximální vzletová hmotnost: 14 628 kg

Maximální dostup: 18,3 km

Užitečná hmotnost: 1360 kg

Dolet: 22 780 km

Maximální rychlost: 629 km/h

Maximální výdrž: 32 a více hodin

 

Dokument Anatomie hurikánu najdete na Prima ZOOM.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama