10. listopadu 2017 14:00

Reagan změnil Ameriku stejně jako lady Thatcherová Británii. A na rozdíl od Kennedyho přežil pokus o atentát

Až do příchodu Donalda Trumpa byl Ronald Reagan nejstarším zvoleným prezidentem v historii USA. Usiloval o dohodu se SSSR, zboření Berlínské zdi se ale v úřadu nedočkal.

Ronald Wilson Reagan se do historie zapsal nejen jako úspěšný herec nebo předseda hereckých odborů, ale hlavně jako nejstarší prezident zvolený do úřadu a první republikán, který od roku 1888 dokázal porazit úřadujícího demokratického prezidenta.

Mládí, studia a první zaměstnání

Ronald Reagan se narodil 6. února 1911 ve městě Tampico ve státě Illinois jako druhý ze tří synů Johna Edwarda Reagana a Nelle Clyde Wilsonové. Základní a střední vzdělání získal nejprve ve školním distriktu Mount Lebanon a později na Dixon High School v Illinois. Tady nejspíš začal naplno rozvíjet svůj vypravěčský a herecký talent.

V letech 1926 až 1932 pracoval Reagan jako plavčík v Lowell Parku nedaleko Dixonu. Během oněch sedmi letních sezon podle všeho zachránil život celkem 77 lidem. Pokud to není fáma, tak to ukazuje na mizerné plavecké schopnosti Američanů.

V roce 1932 úspěšně promoval z ekonomie a sociologie na Eureka College. Začal se živit jako rozhlasový komentátor baseballových zápasů Chicago Cubs. Zajímavé je, že tehdy dostával jen kusé informace o průběhu zápasu prostřednictvím telegrafu. Celý průběh komentovaného zápasu si tak musel vlastně vymyslet.

Filmová hvězda Ronald Reagan

Nejspíš tomu chtěla náhoda, ale když jel Reagan v roce 1937 do Kalifornie, aby podával zprávy o tréninku Chicago Cubs, účastnil se i kamerové zkoušky a výsledkem byla sedmiletá smlouva u Warner Brothers. Svou první roli ve filmu odehrál Reagan hned v roce 1937 ve snímku „Love Is On The Air“ a do konce roku 1939 se objevil v celkem devatenácti filmech. V Hollywoodu působil až do konce druhé světové války.

V padesátých letech minulého století se Reagan objevoval ve stále se snižujícím počtu filmů a své snahy obrátil k televizi. Postupně si zahrál ve více než padesáti televizních dramatech. Řadu let také zastával funkci prezidenta hereckých odborů Screen Actors Guild. Během svého plodného hereckého života odehrál celkem 88 různých rolí.

Žádný válečný hrdina

Povolávací rozkaz do aktivní vojenské služby přišel poprvé 18. dubna 1942. S ohledem na jeho velmi špatný zrak nemohl sloužit v zámoří. Po útoku na Pearl Harbor ze 7. prosince 1941 byl Reagan převelen k jednotce s názvem „First Motion Picture Unite“. Úkolem této jednotky byla výroba tréninkových a vzdělávacích filmů.

Ronald Reagan byl dvakrát ženatý. Poprvé se oženil 24. ledna 1940 s herečkou Jane Wymanovou. Jejich manželství skončilo rozvodem 28. června 1948. Znovu se oženil 4. března 1952 s herečkou Nancy Davis. Až donedávna tak byl Ronald Reagan jediným rozvedeným prezidentem USA. I tento primát mu vzal nedávno zvolený Donald Trump.

Politika jako další životní etapa

Ronald Reagan byl původně demokrat a aktivní stoupenec Franklina D. Roosevelta a programu New Deal. Ještě na konci 40. let minulého století nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl radikálně změnit své názory, když se zasazoval o zvolení Harryho S. Trumana do funkce prezidenta. Postupně však začal mít pocit, že se demokratická strana mění a že v ní již nemá co pohledávat. V té době prohlásil: „Neopustil jsem Demokratickou stranu, strana opustila mě“ nebo „Otcové zakladatelé věděli, že vláda nemůže kontrolovat ekonomiku bez kontroly lidí. A věděli, že když se pro to vláda rozhodne, musí pro dosažení svého cíle použít sílu a donucení. Došli jsme k okamžiku rozhodnutí."

V roce 1966 byl Reagan zvolen 33. guvernérem státu Kalifornie a funkce se ujal po složení přísahy 3. ledna 1967. Aby stabilizoval sektor veřejných financí, učinil řadu kontroverzních rozhodnutí. Kromě jiného rozhodl o nepřijímaní nových úředníků a zvýšení daní. Na protesty v roce 1969 odpověděl vysláním 2200 členů Národní gardy do kampusu University of California. V dubnovém projevu v roce 1970 řekl: „Jestli to má být masakr, ať je to teď. Appeasement není odpověď." Byl také příznivcem trestu smrti.

Zajímavostí jeho guvernérského působení je i skutečnost, že byl historicky prvním politikem v této funkci, který ke svým pracovní cestám využíval tryskáč.

Ronald Reagan prezidentem

Do prezidentského úřadu nastoupil Ronald Reagan 20. ledna 1981 a své působení v této funkci ukončil o osm let později 20. ledna 1989. Reagan vynikal zejména svými rétorickými dovednostmi a udivoval schopností vyjádřit své nápady a emoce. Vysloužil si tak přezdívku „Velký komunikátor“. Reagan umně využíval těchto dovedností nejen v útocích směřovaných proti legitimitě SSSR, který označil za „říši zla“, ale také při snaze obnovit pošramocenou americkou pýchu.

Za jeho největší zbraň považovali jeho oponenti krátké a vtipné komentáře, kterými je dokázal často úplně odzbrojit. Při druhé prezidentské debatě před volbami v roce 1984 měl jeho protikandidát Walter Mondale snahu těžit z Reaganova vysokého věku. Ten však na jeho otázku odpověděl: „Neudělám z věku téma této kampaně. Nehodlám z politických důvodů útočit na mládí a nezkušenost mého oponenta."

Na své příznivce i oponenty působil vždy jako velmi pozitivně naladěný muž. Jeho slova to jen potvrzují: „Lekce vůdcovství byly vždy stejné: tvrdá práce, znalost faktů, ochota naslouchat a být chápající, mít silný smysl pro povinnost a vedení a přesvědčení udělat to nejlepší jménem lidí, kterým sloužíte." Další jeho slavný výrok k tomuto tématu zněl: „Politika není špatné povolání. Když uspějete, je zde mnoho odměn. Když se zdiskreditujete, vždy můžete napsat knihu."

Teflonový prezident

Kritici často Ronaldu Reaganovi vyčítali, že díky svému šarmu a řečnickému umění může říci takřka cokoliv a vždy si získá podporu lidí a zároveň se vyhne skandálům. Vysloužil si tím přezdívku „Teflonový prezident“.

V zahraniční politice se objevilo několik afér, které mu přinesly nemalou kritiku. Jednou z nich byla aféra „Írán-Contras“, během níž USA prodávaly zbraně do Íránu. Mnohem větším problémem, které musela administrativa Ronalda Reagana řešit, bylo rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora, který uznal USA vinnými z podpory terorismu v Nikaragui. Ze Spojených států odcházely finanční prostředky na podporu nikaragujských povstalců.

Levice také těžko snášela Reaganův tvrdý a nevybíravý postoj ke Castrovu režimu na Kubě a vyčítala mu i ignorování porušování lidských práv v JAR a střední a jižní Americe.

Reaganova administrativa se snažila omezit sociální podporu a snížit daně z příjmů. Podle kritiků nahrávala tato politika jen bohatým. USA si musely začít půjčovat ve velkém v zahraničí. Do roku 1988 vzrostl dluh Spojených států na 2,6 bilionu USD a USA se rázem staly z největšího věřitele největším dlužníkem.

Ronald Reagan ukončil své působení ve funkci prezidenta spojených států v lednu 1989. O pět let později 5. listopadu 1994 Reagan oznámil, že mu byla diagnostikována Alzheimerova choroba: „Zahájil jsem cestu, která mě dovede až k soumraku mého života. Vím, že Ameriku budou čekat jen jasné časy. Děkuji vám, přátelé. Bůh vám žehnej.“ Ronald Reagan zemřel 5. června 2004.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom