Zavraždili Masaryka Britové? Nová teorie stojí na zajímavých důkazech

Na vraždě Jana Masaryka se podíleli britští agenti SIS, uvádí hypotéza.
Diplomat a politik Jan Masaryk
Diplomat a politik Jan Masaryk
Michal Klíma/MAFRA/Profimedia

reklama

Někdejší ministr zahraničí Jan Masaryk mohl být v roce 1948 zavražděn na domnělý příkaz britské tajné služby SIS, uvádí ve své knize Kauza Jan Masaryk – nový pohled Václava Jandečková. Velký podíl na vraždě podle ní měl úředník ministerstva zahraničních věcí Jan Bydžovský, nebyl ovšem sám. Na její knize se podíleli i renomovaní historici, kteří však o teorii nejsou přesvědčeni.

Bydžovský se k vraždě v lednu 1950 doznal po pětiměsíčním věznění. Podle Jandečkové bylo toto doznání spontánní, nikoliv vynucené, jak mnozí předpokládají. Z dokumentů tehdejší Státní bezpečnosti prý vyplývá, že doznání vyšetřovatele překvapilo a případ se začal znovu více než rok a půl prošetřovat.

Cesta k vraždě...

Bydžovský tvrdil, že v roce 1942 začal spolupracovat s britskou tajnou službou. Po komunistickém převratu mu prý generální sekretář ministerstva Arnošt Heidrich, který byl rovněž agentem SIS, nařídil, že Masaryk má být odstraněn, protože nechce odjet do Londýna. Samotnou vraždu pak Bydžovský údajně spáchal s plukovníkem Františkem Fryčem. Bydžovský později svou výpověď označil za vynucenou.

Michal Kolář, spoluautor nejrozsáhlejšího životopisu Jana Masaryka, o těchto závěrech pochybuje. "Masaryk měl skvělé kontakty s nejvyššími britskými kruhy a jeho smrt vyvolala právě v Británii největší odezvu. Proč by ho chtěli zabít, to mi není vůbec jasné," řekl LN. Jandečková ovšem namítá, že vraždu mohli naplánovat sovětští agenti infiltrovaní v britské tajné službě.

Jandečková vystudovala mezinárodní vztahy. Před dvěma lety vydala knihu o akci StB Kámen, loni pak v tématu pokračovala knihou Tři muži proti totalitě.

Fakta, prostá fakta

Jeden z nejoblíbenějších českých politiků a syn prvního československého prezidenta Jan Masaryk byl 10. března 1948 časně ráno nalezen mrtev na nádvoří Černínského paláce pod okny svého bytu. Ani desítky odborníků a čtyři vyšetřování nedokázaly zcela vyvrátit žádnou z verzí – sebevraždu, vraždu či nešťastnou náhodu. Shodly se jen v tom, že první šetření bylo nedbalé a účelově vedené k závěru sebevražda.

ČTK

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama