Žraloci a faraoni: týden skvělých novinek na ZOOMu

Těšte se, tento týden na ZOOMu přinášíme desítky nových skvělých dokumentů!
Žraločí úsměv

Připadá vám, že venku je čím dál šedivěji a barev za okny ubývá? No tak to se podívejte na ZOOM, tam naopak barvami šetřit nebudeme. Lepší zbraň proti podzimní depresi než dokumenty o zázracích oceánů si ani představit nedokážeme...

14. 10. 20.00 – Ztraceni: Záhada letu 447

Let 447 společnosti Air France na cestě z Rio De Janeiro do Paříže se 1. června 2009 v brzkých ranních hodinách ztratil nad Atlantikem. O pět dní později byly objeveny jeho trosky. Všech 228 pasažérů a členů posádky zemřelo. Úplné vysvětlení toho, co se zřejmě stalo, se objevilo až o rok později. V dokumentárním filmu Ztraceni: Záhada letu 447 se sešel nezávislý tým předních vyšetřovatelů leteckých havárií, aby se pokusil poskytnout první důvěryhodné vysvětlení této tragické události. Závěr tohoto vyšetřování je plný zneklidňujících poznatků týkajících se toho, že letectví stále více spoléhá na automatiku.

15. 10. 21.00 – Imhotep: Génius ze Sakkáry

Slavná stupňovitá pyramida v Sakkáře je považovaná za první monumentální strukturovanou stavbu v historii. Grandiózní hrobka je prací geniálního architekta Imhotepa, díky kterému se celá egyptská civilizace posunula hodně dopředu. Imhotep byl prvním obyčejným občanem říše povzneseným k božství. Jeho sláva dokonce přerostla věhlas královských panovníků. A jeho vlastní hrobka zůstává do dnešního dne neobjevena.

16. 10. 21.00 – Návrat divoké prérie

Daleko na Západ, až tam, kam oko dohlédne, se vysoká tráva vlní ve větru. Lewis a Clark se před dvěma staletími stali jedněmi z prvních Evropanů a Američanů, kteří prozkoumali tyto končiny. Toto je země přirozené prérie. Kdysi pokrývala většinu ze srdce Severní Ameriky. Dnes už hodně z klíčových částí Velké planiny zmizelo. Přesto tady pořád existují dlouhé míle otevřeného prostoru s drobnými známkami divokého života. O jejich záchranu v současnosti usiluje několik organizací. Podívejte se, jak se vědci snaží od nejmenšího stébla trávy obnovit a znovu vybudovat složitý ekosystém.

 

17. 10. 21.00 – SS: Himmlerův fanatismus

Heinrich Himmler byl členem SS, blízkým spolupracovníkem Adolfa Hittlera a členem nacistické smetánky. Stal se jedním z nejmocnějších mužů v celém nacistickém Německu a je přímo zodpovědný za holocaust. Hrůzná genocida přibližně šesti miliónů židů během druhé světové války do dnešního dne šokuje a zaráží. Kdo byl muž zodpovědný za vznik koncentračních táborů, továren na masové vraždění, a co se mu honilo hlavou? To zjistíte v novém pohledu na Heinricha Himmlera v dokumentu SS: Himmlerův fanatismus.


18. 10. 20.00 – Žraločice Nikole

Velký bílý žralok má dokonale medializovanou pověst nelítostného zabijáka. Mnoho jeho aspektů ale zůstává tajemstvím. Pohyb tohoto zajímavého velkého zvířete napříč oceány je už několik let velkou záhadou. Aby se výzkumníci dozvěděli více, vyvinuli unikátní satelitní sledovací systém. Vědci Michael Scholl a Ramon Bonfil se spřátelili s žraločicí, kterou pojmenovali Nikole. Tato svobodná samice velkého bílého žraloka je přizvala na neuvěřitelnou a dříve nepředstavitelnou cestu napříč oceánem, který ohrožuje její život na každém rohu.

 

18. 10. 21.00 – Žraločí univerzita (Plavání se žraloky)

Žraloci jsou důležitou součástí největšího ekosystému na Zemi už po stovky milionů let. Člověk je ale ze strachu každoročně pronásleduje, loví a zabíjí. Tento fascinující šestidílný dokumentární seriál vypráví o sedmdesátiletém Dr. Samuelu H. Gruberovi, který předává své zkušenosti a znalosti o těchto záhadných stvořeních elitní skupince výzkumníků. Společně pracují ve výzkumném centru na Bahamách ve snaze demystifikovat „mořské bestie“. Nemají dost prostředků, chybí jim vybavení, a aby zachránili žraloky, musí v boji s lidskou ignorancí nasadit holé životy.

19. 10. 19.00 – Příběh královny Nefertiti

Její tvář patří k nejznámějším na světě. Její jméno evokuje magickou krásu pyramid a tajemství skrytých hrobek. Egyptská královna Nefertiti je kráskou ze 14. století před naším letopočtem. Dnes zůstává její odkaz naživu díky překvapivě věrné bustě vystavené v muzeu v Berlíně. Při pohledu na ni každého naplní úžas. Příběh o eskapádách busty ve 20. století je však stejně ohromující.

 

19. 10. 21.00 – V zemi šakalů

V okolí Gol Mountains v Tanzánii je opravdu pozoruhodná krajina. Její scenérie je přímo prehistorická. Širokým údolím dominují vysoké hory, hluboké kaňony a zajímavé skalnaté útvary. V období dešťů se zazelenají a zaplní životem. Místní šakalové se živí nejen jako mrchožrouti. Když je predátorů málo, z šakalů se stávají lovci schopní zabít každé menší zvíře. Přizpůsobují se tak svému prostředí a v případě, že už to není možné, přesunou se jinam. Přestože nejsou větší než obyčejný pes, šakalové mohou být nemilosrdnými zabijáky. Díky dokumentárnímu filmu V zemi šakalů se na jejich život můžete podívat zblízka.


20. 10. 20.00 – Vyhynulí tvorové (Dodo; Šavlozubý tygr)

Mnoho z tvorů, kteří dříve žili na Zemi, už dávno vyhynulo. Šestidílný detektivně-dokumentární seriál Vyhynulí tvorové odhaluje záhadu života a nevyhnutelné smrti šesti fenomenálních živočišných druhů. Od térových jam v La Brea přes Tasmánii a Mauricius až k ledovým pláním, které byly domovem mamutů, znovu ožívají díky špičkovým digitálním efektům dávno ztracené fascinující živočišné druhy. Seriál Vyhynulí tvorové ukazuje, jak vypadali, kde žili, jak se chovali i jak zemřeli.

 

20. 10. 21.00 – Potomci dinosaurů

Může vás to hodně překvapit, ale mnoho z gigantických plazů, kterým se podařilo přežít vlastní zánik, stále žije mezi námi. Dramatický dokumentární film Potomci dinosaurů představuje krokodýly, želvy, velké ještěrky i podivné „tříoké“ stvoření žijící dnes jedině na Novém Zélandu. Dokazuje, že tito predátoři se dokázali perfektně přizpůsobit. Odhalte minulost potomků dinosaurů, podívejte se na ni z nového hlediska a zjistěte, v čem se většina dinosaurů evolučně spletla. Stojí to zato!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama