ZOOM doporučuje: vydejte se na World Press Photo!

Milovníci kvalitní fotografie, zbystřete! Startuje další ročník prestižní výstavy World Press Photo!
Fotografie Paula Nicklena

Už 56. ročník výstavy organizuje po celém světě stejnojmenná Nadace World Press Photo.

Její prvotní myšlenou bylo vytvořit prostor pro profesionální fotografy – žurnalisty. Proto vyhlásila soutěž, do které se hlásí nejlepší profesionální fotografové z celého světa. Výstava je potom sestavena z vítězných fotografií soutěže. Za zmínku stojí, že jedním z prvních absolutních vítězů se stal v roce 1958 český sportovní fotograf Stanislav Tereba.

Kdy a kde? Karolinum: 20. září. – 13. října 2013

 V Praze se výstava poprvé uskutečnila v roce 1990 díky velkému přispění tehdejšího primátora Jaroslava Kořána. V minulých ročnících pražský primátor také udílel jedinečné ocenění, tzv. Cenu Prahy, fotografii, kterou sám vybíral. Autoři si cenu přebírají na slavnostním zahájení výstavy. První ročníky proběhly v prostorách slavného Karolina, později se výstava přestěhovala do Galerie Ambit. Před jedenácti lety se ale opět vrátila do nově rekonstruovaných výstavních prostor Univerzity Karlovy.

Rok od roku se zvyšuje zájem ze strany soutěžících novinářů. V roce 2013 se jich přihlásilo celkem 5666 ze 124 zemí světa. Společně předložili porotě 103 481 digitálních snímků. Devatenáctičlenná mezinárodní porota vítězné snímky vybírala pod vedením Santiaga Lyona, viceprezidenta a ředitele agentury The Associated Press. Dalšími členy poroty byli významní fotografové či obrazoví editoři světoznámých médií a agentur. V devíti kategoriích společně ocenili celkem 54 autorů z 33 zemí světa. Cenu za nejlepší fotografii roku získal Paul Hansen ze Švédska. Snímek z města Gazy na palestinském území pořídil pro švédský deník Dagens Nyheter.

Podívejte se, jaké fotografie letos budou na World Press Photo vystavené:

Mezinárodní výstava World Press Photo přesně mapuje nejzásadnější světové události pomocí objektivů fotoreportérů už od roku 1955, kdy byla soutěž založena. Vítězné fotografie se staly známé po celém světě a v mnohých případech dokonce symbolizují události, které "pozměnily" svět. Jejich autoři se během let stali nejuznávanějšími světovými novináři.

Nadace World Press Photo

Nadace World Press Photo sídlí od svého založení v holandském Amsterodamu. Díky organizaci mezinárodní soutěže získala celosvětovou proslulost. Soutěž je každoročně vypisována v osmnácti kategoriích a vítězné snímky jsou následně prezentovány na výstavě World Press Photo. Nadace se však zabývá i řadou dalších projektů. Intenzivně se věnuje vzdělávacím programům pro profesionální, ale i amatérské fotografy.

Nejprestižnějším je Joop Swatr Masterclass organizovaný od roku 1994. Je zaměřen na mladé talentované fotografy a každým rokem je sestavena výstava jejich nejlepších snímků. Součástí projektu je řada seminářů pro vybrané fotografy i pro laickou veřejnost. Jako lektoři jsou vybírání nejlepší z nejlepších fotografů i editorů obrazových časopisů či teoretiků umění. V posledních letech se nadace soustředila na děti a na jejich vnímání reality. Jednou z hodnocených kategorií soutěže World Press Photo je takzvaná Dětská cena, kterou udílí každoročně porota složená z dětí celého světa a všech kontinentů. Nadace World Press Photo má velkou mezinárodní prestiž a výstavy, které organizuje, patří na celém světě k nejnavštěvovanějším výstavám vůbec.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama