Zneužívá Rusko ISS pro vojenské účely? Jeden z astronautů se přiznal!

Ruské posádky plní na ISS armádní úkoly, říká kosmonaut Surajev...
Maxim Surajej je na fotografii uprostřed

Ruští kosmonauti využívají pobytu na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) ke sledování Země pro potřeby ruských ozbrojených sil. Informaci o armádních úkolech ruských posádek obsahuje článek v rezortním časopisu Tribuna VPK, o němž dnes informovala ruská média. Plnění armádních zakázek se prý věnují i posádky ISS z jiných zemí.

"Pomáháme našim ozbrojeným silám," napsal v článku ruský kosmonaut Maxim Surajev, který jako člen mezinárodní posádky ISS pobýval v kosmu dvakrát. "Sledujeme samozřejmě vojenské konflikty a přírodní katastrofy. Při svém druhém letu (od května do listopadu 2014) jsem měl úkol sledovat konflikt na Ukrajině, v Donbasu," uvedl kosmonaut.

Časopis Tribuna VPK vydává ruská zbrojovka s názvem Vědeckovýzkumný strojírenský ústav, která je předním výrobcem raketové techniky. V jejím výrobním programu jsou rakety s plochou dráhou letu, mezikontinentální balistické střely a raketové nosiče.

ISS a nádherná polární záře

Vesmírná stanice ISS proletěla polární září. Tady je VIDEO!

 

O snímkování válečných ohnisek z kosmu už loni podle agentury TASS hovořil ruský kosmonaut Vladimir Solovjov. "Aktivně se věnujeme Donbasu a Doněcku, máme žádosti i ze syrské strany," citovala jeho slova ruská agentura. Podle kosmonauta jde prý o běžnou praxi. "Cizí posádky ISS dělají totéž," řekl Solovjov.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama