Ženy teď pracují nejméně v dějinách. Díky mužům!

Až do roku 2014 pracovaly ženy v domácnosti více než muži. Letos se to ale poprvé změnilo…
Líná žena

Trvalo to desetitisíce let, ale letos se to podařilo: ženy mají poprvé v dějinách stejné množství volného času jako muži. Tvrdí to studie sociologů z Oxfordu – ale platí to pouze ve vyspělých západních zemích.

Vědci pod vedením Jonathana Gershunyho zkoumali ženy ze 14 zemí vyspělého světa a zjišťovali, jak moc pracují v domácnosti. Výsledky zcela přesvědčivě prokázaly, že v tomto ohledu se západní ženy ještě nikdy neměly lépe. Za posledních 50 let jim ubylo 90 minut práce za den – a v současné době tráví domácími pracemi stejně času jako muži!

Proč?

Příčin je samozřejmě více, ale vědci uvádějí dvě jako zásadní. Tou hlavní jsou muži. Oproti 60. létům 20. století dnes doma makají mnohem víc – a to opravdu výrazně více. Tehdy strávili prací v domácnosti 1 hodinu a 35 minut, dnes jsou to 2 hodiny a 18 minut. To je stejná doba, jakou tráví stejnou činností ženy.

Anketa

Zdá se vám, že ženám ubývá práce?

Na muže se oproti minulosti nejvíc přenesla péče o děti a také nákupy. Zatímco pro generaci našich prarodičů to ještě byla čistě záležitost žen, dnes už je to spíše doména mužská, to se týká především nakupování… Zajímavé je, že podle stejné studie je drtivá většina žen s množstvím mužské pomoci stále stejně nespokojená jako před 50 lety…

Druhou hlavní příčinou, která však ženám ušetřila méně času než muži, je modernizace domácností. Ale zde se technika zase neprojevila takovou měrou, jako kdybychom srovnávali s dobou před 100 lety. Před půlstoletím už totiž domácnosti běžně měly drtivou většinu dnes používaných domácích spotřebičů, které šetří čas: vysavače a především automatické pračky. V podstatě jediným výrobkem, který je v domech navíc, je myčka nádobí...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Slaboch

Muži začali být líní před 7500 lety, ženy byly líné vždy

Hloupý muž

Kdo je chytřejší: muži, nebo ženy? Odpověď vás překvapí

Naevia s mečem

Vymýšlí si Spartakus? Anebo opravdu existovaly ženy-gladiátorky?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama