Záhadologové jásají: tvrdí, že našli 800 let starý mobil!

Nokia 3310 býval jeden z nejodolnějších mobilních telefonů – ale že by vydržel 800 let?
800 let starý mobil?

Milovníci konspiračních teorií jsou naprosto nadšení. Nedaleko Salzburgu byl podle známého webu Mysterious Universe nalezen kamenný artefakt, který je nápadně podobný mobilnímu telefonu. Předmět je popsaný něčím, co vypadá jako mezopotámské klínové písmo, „nápisy“ se však přeložit nedají.

Konspirátoři věří, že jde o artefakt, který Evropané vyrobili jako nápodobu opravdového mimozemského komunikačního zařízení. Jeho autoři ho měli vytvořit, když někde zahlédli mobilní telefon/vysílačku nebo něco podobného – a jako poctu tomuto přístroji si vyrobili vlastní. Podobně jako třeba děti tvoří „mobily“ z papíru nebo pistole z větví…

Zatím zajímavé? Tak teď trošku skepse: záhadologové o nálezu téměř nic neprozradili. Nepopsali, v jakém místě nebo v jakém archeologickém kontextu byl objeven, neprozradili ani, podle čeho odhadují jeho stáří.

 

Archeologové, kteří se k předmětu na webu vyjádřili, jsou logicky velmi skeptičtí – považují to celé za poněkud prostinký podvod. I kdyby bylo vše, co konspirátoři tvrdí, pravdivé, o tak to nedává vůbec smysl: proč by byl artefakt ze 13. století pospaný písmem o čtyři tisíciletí starším? Předmět je navíc pozoruhodně dobře zachovalý, takže shoda opravdových znalců historie zní: podvod!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama