Začátek března se ZOOMem: Poznejte krásná místa i ohrožené tvory

Březen dříve býval měsícem knihy. Teď by to měl být měsíc ZOOMu...
Orlí hlava

Vydáme se prozkoumávat různá tajemství historie. Podíváme se na současnost i budoucnost nejmodernějším okem. Nechte se vtáhnout!

Premiérové tematické bloky můžete sledovat vždy v pondělí až neděli v čase 18.00–20.00 a 20.00–22.00.

 

24. 2. 18.00 – Divoká příroda Walesu – 1. část

Populární britský moderátor pořadů o krásách přírody Lolo Williams vyrazil do kopcovitého terénu anglického Walesu. Jeho výlet ho zavede na místa, která sice turisté navštěvují už několik staletí, kde se ale přesto dobře daří divokým zvířatům i rostlinám. Současnou podobu Walesu vymodelovala matka příroda, i když ruku k dílu přiložil také člověk. Ať už Lolo zamíří do divočiny nebo industriální krajiny, je na co se dívat.

V první epizodě dvoudílné mini série se Lolo vydá do skryté rokle v národním parku Snowdonia, na kajaku sjede rozbouřenou řeku Wye a sestoupí pod zem do bývalého břidlicového lomu, kde dříve pracovalo 500 horníků. V pokračování vystoupá na vrcholky hor Rhinogau, dozví se, jak se pravěcí lidé naučili využívat terén Walesu k vlastnímu prospěchu, nebo se setká s místními rybáři, okolnostmi donucenými počítat během práce nejen s ptáky, ale i tuleni.

24. 2. 21.00 – Megakatastrofy II (Svět bez ropy)

Fascinující série ukazuje hrozivý dopad možných megakatastrof, které by mohly postihnout jednotlivá města, státy, ale i celou planetu. Co by se stalo, kdyby přišlo to, co už známe ve větším rozsahu nebo se to přesunulo z běžných míst výskytu jinam na Zemi. V tomto dílu odhalíme, jak to budete vypadat, když se stane to, čeho se mnozí obávají. Došla ropa – co teď? A jak moc jsme na ní závislí?

25. 2. 21.00 – Největší tajemství historie III (Velká letadlová loupež)

Ve třetí řadě seriálu, který ukazuje rozporuplné okamžiky historie lidstva z jiného úhlu pohledu, se podíváme na zoubek událostem před sto i teprve několika málo lety. Nové epizody rozebírají např. tajný život průkopnického pilota Charlese Lindbergha (Množství spekulací obestírá osobu tohoto známého letce. Měl utajenou rodinu v Evropě? Byl to ve skutečnosti nacista?) či hon na antraxového zabijáka, který rozeslal jed v obálkách mediálním společnostem i americkým senátorům. V dnešní epizodě se zaměříme na záhadné zmizení parašutisty D. B. Coopera – v roce 1971 lupič zvaný D. B. Cooper vyskočil z letadla s padákem a 200 tisíci dolarů. Navzdory dlouholetému vyšetřování nebyl nikdy dopaden. Byl totiž prvním člověkem v historii Ameriky, který unesl letadlo kvůli výkupnému. Po výskoku ho už nikdy nikdo nespatřil – ani živého ani mrtvého. Kdo byl vlastně D. B. Cooper? A podařilo se mu skok přežít? Před několika měsíci se objevily nové důkazy a FBI se vrátila k pátrání po skutečné identitě lupiče. Dokumentární série Největší tajemství historie odděluje fakta od fám a vydává se po stopě pravdy.

26. 2. 20.00 – Orel mořský: Bystrozraký predátor

V bezútěšné zimní krajině střední Evropy přežívá jeden z posledních evropských dravých ptáků – orel běloocasý. Navzdory velké síle je budoucnost tohoto úžasného ptačího druhu nejistá. Ohrožuje ji krutá tvář matky přírody i rozpínavý člověk a jeho zásahy do okolní krajiny. Díky tomuto filmu se s orly setkáme uprostřed zimy v nedotčené rurální oblasti Běloruska. Uvidíme, jak dvojice orlů hledá v běloruských lesích ideální místo k zahnízdění. I jak se osamostatňuje mladý orel, o kterého se dosud dobře starali jeho rodiče. Oba příběhy jsou plné dobrodružství, a hlavně nebezpečí, jež překonají jenom ti nejsilnější.

27. 2. 20.00 – Deset dní do konce války (1. část)

Deset neobyčejných dní zbývajících do konce druhé světové války popisuje deset zajímavých příběhů deseti úplně obyčejných lidí. Odehrávají se na všech stranách, kam ukazuje kompas, vzájemně se překrývají, ale všechny do jednoho směřují k tomu samému: závěru největšího válečného konfliktu, jaký lidstvo zažilo. Film Deset dní do konce války kombinuje velkolepé rekonstrukce událostí s tradičním dokumentárním stylem vyprávění. Deníky, dopisy a rozhovory s deseti různými lidmi, kteří zažili osvobození Evropy od nacistické nadvlády, představují unikátní pohled do dramatických událostí možná nejtemnějších a nejděsivějších dní v dějinách lidstva. Pro tuto desítku lidí – a také miliony dalších, znamenaly kapitulace Německa a 8. květen roku 1945 konec všeho, co na dlouhých šest let pohltilo jejich životy.

27. 2. 21.00 – Hi-tech válka s terorem

Teroristé procházející letištní bezpečnostní kontrolou 11. září 2001 zachycení filmem představují opravdu nezapomenutelný pohled. Představte si, kdyby je toho dne mohla před únosem letadla zastavit moderní technologie. Dokument Hi-tech válka s terorem je jedinečným nahlédnutím do zákulisí vyvíjení nejmodernější techniky, kterou připravuje americké Ministerstvo vnitřní bezpečnosti ve snaze zachytit další podobné teroristické útoky proti občanům Spojených států amerických a jejich infrastruktuře, zabránit jim a překazit je. Exkluzivní záběry z jinak nepřístupného nitra laboratoří po celé zemi, kde se testují nové technologie, nás zavedou do vojenských vývojových center, přístavů, a dokonce i vesmírných řídicích středisek.

28. 2. 20.00 – Žralok v 21. století

V teplých vodách po celém světě loví své oběti chladnokrevný zabiják. Záhadný, krvelačný a obávaný žralok tygří je díky tmavým pruhům pokrývajícím jeho tělo dobře rozpoznatelný. Jako by tito lidožrouti pocházeli z nejstrašnějších nočních můr. Dokážou proklouznout mezi všemi ochrannými a bezpečnostními zařízeními, které je člověk schopný vymyslet, a vzápětí už jejich ostré zuby trhají nešťastníky na kusy. Tito vysoce přizpůsobiví lovci spolknou cokoliv, co se jim podaří dostat do tlamy. Proti jejich mocným čelistem a „úsměvu“ stejně příjemnému jako motorová pila nemá šanci ani léty tvrzený želví krunýř. Přesto je žralok krásným tvorem. Film popisuje, jak výzkum ochránců přírody v Jižní Africe, na Havaji a Bimini pomáhá najít cestu k soužití žraloka s člověkem.

1. 3. 18.00 – Poslední Azték 1. část

Spisovatel DBC Pierre, držitel prestižní britské ceny za literaturu Booker Prize, cestuje zpátky za svými vlastními kořeny v Mexiku. Jeho cílem je vypátrat, co se stalo s aztéckým vládcem Montezumou. Tělo i poklad legendárního vládce totiž po španělské invazi v 16. století zmizely beze stopy. DBC Pierre na vlastní pěst vyráží ve stopách nelítostného dobyvatele Hernana Cortéze a jeho armády, která si razila cestu k Montezumovu království. Pierre používá svůj jedinečný styl vyprávění a rekonstruuje klíčové okamžiky invaze přímo na místech, kde k nim došlo. Díky digitálním efektům se na scénu vrací i dech beroucí aztécké pyramidy a chrámy. Nakonec se Pierre setkává s dnešními Aztéky a stává se svědkem rituálů jejich čarodějů. Podaří se mu zjistit, co se do dnešního dne snaží chránit?

1. 3. 19.00 – Tajemné svitky z Herculanea

Je méně známé než nešťastně proslulé Pompeje, ale výbuch sopky Vesuv a zkáza, jež hned po něm následovala, ho zasáhla se stejnou zuřivostí. Město Herculaneum bylo částečně vykopáno, je v nečekaně dobrém stavu a mezi troskami ukrývalo i jedinou zachovanou knihovnu antického světa. Tisíce svitků byly teplem vulkanické erupce karbonizovány do podoby ztvrdlých kusů, a teprve teď jsou pracně čištěny, otvírány a znovu čteny. Co ukrývají? A co se schovává v okolních troskách?

2. 3. 19.00 – Úžasná tajemství vědy (Podmořské město)

Seriál odhaluje nejúžasnější tajemství vědy od zrodu superčlověka přes záhadné mimozemské ohnivé koule a hledání další Země až po dovolenou ve vesmíru. Dnes má lidstvo paradoxně více informací o Marsu nebo o Měsíci než o podmořských hlubinách Země. Přitom 70 % zemského povrchu pokrývá voda a na některých místech sahá až do hloubky 11 km. Vědci tvrdí, že při způsobu, jakým zalidňujeme planetu, si nemůžeme dovolit nechat hlubiny nevyužité. Ale dokázali bychom tam žít, kdybychom museli? Klimatické změny a zhoršující se životní prostředí jen zvyšují naléhavost takového řešení. Dokázali bychom postavit podmořskou kolonii, kde by 100 rodin přežilo s žádnou nebo jen minimální podporou z hladiny? Aquanauté mají ve společných prostorách všechny vymoženosti moderního života, včetně restaurací či posiloven. V soukromých modulech musí čtyřčlenné rodině stačit 50 m2. Přijměte pozvání, možná do blízké budoucnosti, pod hladinu.

2. 3. 21.00 – Na pokraji vymření (Sloni)

V dějinách života na Zemi došlo k pěti hromadným masovým vymření zvířat. Pokaždé byly velké skupiny zvířecích druhů jednoduše vymazány ze zemského povrchu. O pravé příčině vyhynutí dinosaurů vědci neustále debatují. Na tom, co způsobí šestou vlnu vymření zvířat, se ale už dávno shodli. Bude za ni zodpovědný člověk. Seriál Na pokraji vymření si klade otázku, co se v blízké budoucnosti stane s některými nejkrásnějšími a nejobdivuhodnějšími zvířaty. Každá z epizod rozebírá poslední dramatické dny polárního medvěda, slona, orangutana a velkých kočkovitých šelem, jako jsou jaguár, gepard a tygr. Děj ubíhá stejně jako thriller a využívá špičkových efektů k zachycení vražedné atmosféry čím dál menšího světa. Tragédie se blíží k drtivě realistické podobě. A tento fascinující seriál je zároveň mrazivým varováním před neradostnou budoucností.

 

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

Pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

Úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

Středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

Čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

Pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

Sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

Neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama