World Press Photo 2016 – TOP událost světové novinářské fotografie opět v Praze

Sport, osobnosti, války, smrt, portréty, příroda - objektivy předních světových fotografů
Český alpský lyžař Ondřej Bank 8. února padá při kombinačním sjezdu na mistrovství světa v alpském lyžování v Beaver Creeku v americkém státě Colorado.

World Press Photo patří mezi nejvýznamnější události světové novinářské fotografie. Mnozí ji vytýkají, že se výběr snímků až příliš soustředí na negativní jevy. Reportáže z demonstrací, válečné a teroristické události… jenže právě to je podstata žurnalistické práce.

„Od roku 1990 se do Prahy vrací výstava nejlepších žurnalistických fotografií z celého světa – World Press Photo. Celkem 147 vítězných fotografií oceněných mezinárodní porotou vedenou obrazovým ředitelem francouzské tiskové agentury AFP Francisem Kohnem uvidí návštěvníci ve výstavních prostorách Křížové chodby pražského Karolina. I letos bude součástí výstavy dvanáct fotografií vítěze Ceny Prahy, kterou stejně jako v minulých letech vybral 1. místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka. Letos ji získal právě rakouský fotograf Christian Walgram,“ píše se na stránkách věnovaných této unikátní příležitosti.

 

Téma vítězné fotografie bylo předvídatelné – běženci. Téma, jež lomcovalo a stále lomcuje Evropou, rozděluje přátele i státy. Je na ní syrský běženec podávající otvorem v plotu z ostnatého drátu nemluvně. Píše se 28. srpen 2015 a muž se i s dítětem snaží překonat srbsko-maďarskou hranici u města Röszke. Jak moc je fotografie „internacionální“ ukazuje fakt, že autorem snímku ze srbsko-maďarské hranice je australský fotograf Warren Richardson, cenu Prahy za úchvatný snímek děsivě vyhlížejícího pádu lyžaře Ondřeje Banka získal Rakušan Christian Walgram.

Výstava se koná ve 100 městech 45 zemí. Od Santiaga v Chile, Sant Petersburg v Rusku, Toronto v Kanadě až po čínský Hong Kong. Praha, tedy prostory pražského Karolina, jsou jedněmi z nich.

V roce 2016 se do soutěže přihlásilo celkem 5 775 profesionálních fotografů ze 128 zemí světa, předložilo porotě celkem 82 951 snímků. Porota ocenila v osmi kategoriích 41 fotografů z 21 zemí.

Výstava v prostorách Karolina, Ovocný trh 3, je otevřená denně v termínu 9.9. – 2.10.2016 od 10 do 19 hodin

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama