Vykrádání hrobů v Číně: obří byznys se smrtícími následky

Čínský vykradač hrobů byl odsouzen k trestu smrti. Dalších 100 000 v oboru pracuje dál...
Vykrádač hrobů

K trestu smrti s dvouletým odkladem odsoudil čínský soud vykradače hrobů, který našel a s pomocí 22 společníků vykopal historické artefakty v hodnotě v přepočtu zhruba 1,7 miliardy korun. Jak napsal čínský tisk, exemplární trest má přibrzdit kvetoucí čínský trh s kradenými památkami.

Jao Jü-čung a jeho gang kradli památky v Čchao-jangu. Jaovi komplicové dostali vysoké tresty vězení. Jao prý při hledání artefaktů používal kombinaci esoterické metody, takzvané geomancie, a moderní techniky.

Geomancie staví na představě, že Země je lidská bytost, se kterou lze komunikovat. Když Jao prozkoumal krajinu, dokázal údajně zúžit prostor, kde by se měly nalézat poklady, na deset čtverečních metrů. Další členové gangu pak s pomocí technologicky vyspělých pomůcek našli a vykopali poklady, mezi nimiž byl například 5000 let starý "prasečí drak" z nefritu.

Archeolog Ni Fang-liou odhaduje, že v Číně je asi 100.000 vykradačů hrobů. "Jsou mimořádně dobře organizovaní, mají přesně rozdělené úkoly a úzké vazby na překupníky," řekl listu South China Morning Post.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama