Vydejte se k hranicím sluneční soustavy. Ve čtvrtek se ZOOMem

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je čtvrtek na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Model Sluneční soustavy

Aby byl ZOOM ještě lepší a aby vás dokumenty ještě víc bavily, připravili jsme na ZOOMu od května nové programové schéma. Také čtvrtky v něm budou tvořené dvěma programovými bloky.

Můžete se těšit na dokumenty z bloků nazvaných Tajemství Země a vesmíru a Zaostřeno na války. V každém bloku uvidíte vždy dvě zajímavé novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Tajemství Země a vesmíru:

17.50 Jak vznikla Země II (12)

Vydejte se na výpravu geologickou historií Země. Od jejího zformování před 4,5 miliardami let až do současnosti. Prozkoumejte nejhlubší místa na světě, nebezpečné zlomy způsobující zemětřesení, sopky, prastará jezera a další přírodní úkazy...

19.00 Voyager: K hranicím sluneční soustavy

Vesmírem už více než 35 let putují sondy zvané Voyager. Všechny nesou zlatou desku se záznamem informací o lidstvu a vesmírném výzkumu. Je to jakási zpráva mimozemským civilizacím. Nyní se tyto sondy chystají opustit sluneční soustavu a jako první přístroje, které sestavil člověk, se vydají dál.

V srpnu 1977 NASA spustila projekt, který dosud neměl obdoby. Byly vypuštěny dvě sondy, jejichž úkolem bylo prozkoumat planety Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. O dvacet let dříve byla vypuštěna úplně první sonda – Sputnik 1. Dostala se jen k Marsu, a to ještě s obtížemi. Problém byl v tom, že neexistovaly rakety s dostatečně silným pohonem, aby dokázaly překonat přitažlivost Slunce, a mohly tak prozkoumávat vnější planety sluneční soustavy.

Zaostřeno na války

20.00 Válečná technika (2)

Ocitáme se ve Fort Woodu v Texasu u druhé čety roty D první jízdní divize armády USA. Vyráží do akce s tankem Abrams M1A2 – monstrem o hmotnosti 65 tun, které prostřelí 800 mm oceli. Tyto tanky byly použity v roce 1991 během operace Jižní bouře. Vracíme se do 19. století, kdy David Roberts vytvořil nebořící se traktor – vybavil ho řetězovými pásy s dřevěnými fošnami. Dále se věnujeme modernější verzi Mark 4, která měla především za úkol projet bojištěm. Dělo bylo připevněno až dodatečně. Nedostatkem těchto tanků byly praskající pásy, které byly u novějších verzí vylepšeny. Problém opotřebení vyřešilo gumové tlumení. Později vznikly další verze tanků a další prototypy, např. se samostatným zavěšením každého kola. Sovětský T34 se díky systému odpružení stal nejlepším tankem 2. sv. války. Vracíme se k Abramsu, který se po bojišti dokáže řítit rychlostí až 65 km/h!

 

21.05 SAS - První z prvních (3)

Začátek roku 1943 pro SAS nezačal dobře. Plukovník Stirling byl zajat a jednotka zapojena do osvobozování Sicílie. Kvůli Stirlingově nepřítomnosti se však mohli prosadit nepřátelé jednotky z velení. Útvar ztratil označení pluk a stal se z něj pouhý zvláštní přepadový oddíl SAS. Vyznamenal se v operaci na Capo Murro di Porco, kde se lidem ze SAS podařilo vyřadit dělostřelecké baterie, které mohly zhatit vylodění na plážích Sicílie. Další operace úspěšná nebyla. V bojích o přístavní městečko Termoli, které bylo důležitým bodem v plánech obsazení Neapole, jednotka ztratila přes dvacet mužů, když bylo plně obsazené nákladní auto zasaženo dělostřeleckým granátem.

Nové schéma

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama