Vše, co jste kdy chtěli vědět o mravencích. Bude jim patřit sobotní večer na ZOOMu

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je sobota na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Mravenčí hlava

Můžete se těšit na dokumenty z bloků nazvaných Odkaz dávných civilizací a Úchvatná říše zvířat. V každém bloku uvidíte vždy dvě zajímavé novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Odkaz dávných civilizací

17.55 Starověké objevy II (10)

Poznejte překvapivě vyspělé technologie dávných dob. První starověké počítací stroje, předchůdce robotů či dávné způsoby konstrukce zbraní… Britský dokumentární seriál (2006)

18.55 Bitva o Baltské moře

Odvěcí rivalové, Dánsko a Švédsko, spolu trvale soupeřili o kontrolu obchodních cest a pobřežních oblastí. Jejich střety patřily k nejkrvavějším kapitolám v dějinách Skandinávie. Hluboko na dně Kielského zálivu odpočívá švédská národní chlouba, vlajková plachetnice Hedvig Sophia, která se potopila při velké bitvě v roce 1715... Německý dokument (2010).

Úchvatná říše zvířat

20.00 Zázračný svět (4)

Jak se stal ze Země náš domov? Co všechno bylo zapotřebí ke vzniku života na naší planetě a jeho dalšímu rozvoji? Odkud se vzala voda a kyslík?

 

 

Dokument začíná všeobecnými informacemi o mravencích – hmyzu, kterého známe asi 10000 druhů. Na Zemi jsou již asi 100 milionů let, a kdyby se všichni dali na váhu, naměřila by miliony tun. Mravenci se dokážou dokonale přizpůsobit okolí, jejich běžná kolonie se skládá z královny – jakési továrny na vajíčka, samiček – dělnic – a samečků. Vývoj mravence se skládá ze 4 stadií, na proces se podíváme u mravenců buldočích. Ti jsou ale proti mravencům obecným značně primitivní, jejich dokonalou spolupráci sledujeme po odkrytí hnízda.
Dále míříme do Střední a Jižní Ameriky k mravencům legionářům, jejichž kolonie má až 3 miliony jedinců. Mraveniště tvoří svými těly a každý den vysílají výpravy dělnic za kořistí. Ty hlídají jedinci s velikými kusadly, které po skousnutí drží tak pevně, že je indiáni používají při šití řezných ran! Drží, i když je hlavička mravence odňata od těla. Jak pracuje výprava nenasytných dělnic, sledujeme při marném boji kobylky nebo velikého pavouka. Vyslechneme přitom další zarážející informace, po kterých následuje ukázka stěhování kolonie. Ta se přemisťuje velmi často, aby se území po její návštěvě zotavilo.

Vysílací schéma:

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama