2. března 2022 03:55

Malý Putin byl cílevědomý darebák a rváč. Lidmi pohrdal už jako dítě

Dětství Vladimira Putina odhaluje jeho zajímavé osobnostní rysy. Velmi výrazně ho definoval jeho otec.

Kniha rozhovorů s názvem Putin z první ruky potvrzuje, že Vladimir Putin už jako dítě byl na jednu stranu velmi cílevědomý a zároveň nespolečenský. Chtěl být vítěz za každou cenu a v rozhovorech sám sebe označil za darebáka. Dětské přání být pilotem záhy pod vlivem propagandistických filmů vyměnil za touhu být rozvědčíkem, což se mu nakonec splnilo.

Rozvědčík v rodině

Putinovi rodiče, Marija Ivanovna Šelomovová a Vladimir Spiridonovič Putin, se vzali poměrně mladí, oběma bylo v době svatby sedmnáct let. Nicméně jejich syn Vladimir se narodil matce až 7. října 1952. Putinova třídní učitelka, Věra Dmitrijevna Gurevičová, na její adresu řekla: „Představte si, jakou odvahu musela prokázat, když Voloďu porodila v jednačtyřiceti letech.

Podle Putinových slov byl otec za války v NKVD. „Přidělili ho k takzvanému přepadovým praporům NKVD, které se zabývaly diverzními akcemi v zázemí německých vojsk.“ Nakonec se dostal až mezi obránce Leningradu, kde byl v průběhu bojů těžce zraněn do nohou a do konce života kulhal. Jelikož po válce bydleli ve společné domácnosti s další rodinou, museli se dělit o kuchyň a zároveň jejich sousedé byli Židé. Jednou se mladý Voloďa zeptal, co to čtou za knihu a soused se mu pokusil vysvětlit o čem je talmud. „Okamžitě mě to přestalo zajímat,“ komentuje to v rozhovoru Putin.

Sport je, když teče krev

Vladimir Putin se stal judistou a ve stejné tělocvičně trénovali i karatisté. „Na karate a ostatní nekontaktní sporty jsme pohlíželi jako na rozcvičku. Jako na balet. Sport je to jen tehdy, když je v tom pot, krev, těžká práce,“ vysvětluje a přidává historku o tom, jak jeho kamarád přidusil do bezvědomí karatistu, který jim nechtěl uvolnit žíněnku. Jako by už tehdy vyznával právo silnějšího a neváhal ho uplatnit. O svém otci mluví jako o velmi autoritativním člověku, což bezesporu mohlo mít vliv na formování mladé osobnosti a schopnost umět si prosadit svou.

Seznamy, které neexistují, ale fungují

V Sovětském svazu bylo přijetí na vysokou školu nejen záležitostí studijních výsledků, ale i třídního původu, což se dotklo i studenta Putina. Děkani měli před začátkem školního roku seznamy se jmény těch, kteří budou, bez ohledu na výsledky přijímacího řízení, přednostně přijati. Vladimir Putin se původně chystal na akademii civilního letectví, jenže jakmile zjistil, že „rozvědčík rozhoduje o osudu tisíců lidí“, změnil názor. Jmenovitě zmiňuje filmovou sérii Štít a meč, která ho motivovala. V ní je hlavní hrdina ruský špión Alexandr Bělov, který se pod krycím jménem Johann Weiss a díky špičkové němčině dostane do centra Abwehru. Později sám Putin bude jako agent taky působit na území Německa.

Rozhodl se, že mnohem lepší školou bude pro kariéru agenta studium práv. Byť se otec stavěl proti, mladý Putin si prosadil svou. Jako velmi nadějný sportovec by měl vstup na „leteckou“ fakultu zajištěný, zatímco v případě prestižnějších práv to zdaleka jisté nebylo. Byť oficiálně seznamy privilegovaných uchazečů neexistovaly, v knize Putin z první ruky budoucí prezident jejich existenci přiznává s tím, že on na žádném z nich nefiguroval.

Dětská psychologie vysvětluje chování dospělých

Psychologové se při rozboru osobnosti často ptají na zážitky z dětství, které formují rozvíjející se psychiku člověka. Zdá se, že Vladimir Putin si nechce připustit jakoukoli vlastní chybu. Pokud bychom měli věřit jeho vlastním slovům z knihy rozhovorů, tak za to, že přišel o lásku z vysoké školy, mohly intriky. A za to, že porazil autem člověka, mohl onen nešťastník. „Snad mi tam skočil sám… Chtěl skoncovat se životem… Vlastně nevím, co to vyváděl, trouba jeden. Okamžitě utekl,“ tvrdí v knize rozhovorů. Nástupem do KGB Vladimirovi Putinovi skončilo dětství a nastala úplně nová etapa života.

Zdroj: N. Gevorkjanovová, A. Kolesnikov, A. Timakovová: Putin z první ruky

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom