Video: Základy fotografování na ZOOMu. Clona a zoom

Čím jiným začít seriál o fotografování na ZOOMu, než je problém zoomu?
Fotograf Honza Rybář

Leží před vámi nový fotoaparát? A děsí vás ta různá kolečka, čudlíky a funkce, s nimiž si nevíte rady? Zkusím vám poradit, jak se té bezradnosti zbavit. A jak zkrátka dělat lepší fotky.

Většina lidí udělá po koupi fotoaparátu tři kroky: 1. začne experimentovat se všemi těmi funkcemi. 2. rezignovaně ty pokusy vzdá. 3. začne fotit a říkat si, však ono to vlastně není zase tak zlé, jen holt to občas nějak nefunguje a je to – například – jakési rozmazané.

Jenže to je škoda, a pojďme si vysvětlit, proč. Nejdřív ta dobrá zpráva: z oněch čudlíků a funkcí jich zhruba 90 procent skoro vůbec nebudete pro běžné focení potřebovat. A teď ta trochu krutější: zbylých deset procent se prostě musíte naučit, ať máte třeba i sebeobyčejnější foťák.

Nuda jménem knoflíky

O autorovi: Jan Rybář je novinář, fotograf, lektor kurzů fotografování a autor několika knih. Vede kreativní agenturu Amaze.cz, která se kromě fotografování specializuje na tvůrčí psaní a komunikační strategie. Roku 2004 vyhrál hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo za fotografii Bolest Beslanu. Mohl bych teď začít ty knoflíky vyjmenovávat, jenže to by většina z vás přestala číst. Pojďme na to z opačné strany: prozkoumejme pár věcí, které se vám hned od začátku musí honit hlavou.

Začít můžeme třeba otázkou, kterou si každý novopečený fotograf pokládá často: proč je ten můj obrázek rozmazaný? Odpověď je jednoduchá: buď objektiv nezaostřil, anebo, což platí ve velké většině případů, foťák použil moc dlouhý čas.

Ukažme si to na příkladu – na snaze vyfotit nějaké zdravě divoké dítě. Pokud si řeknete, že vše necháte na foťáku a nebudete nic řešit, za slunného počasí (tedy: když je opravdu dostatek světla) to nejspíš dopadne dobře. Když ale bude třeba pršavo a pod mrakem, fotka se prostě snadno rozmaže, ať už máte foťák za pět nebo padesát tisíc.

Totiž: co svět světem stojí, jedním ze základních parametrů "vzniku fotky" je expoziční čas – tedy doba, po kterou pustíte na čip světlo kreslící onu fotografii. No a když to bude třeba desetina vteřiny, běžící dítě za tu dobu urazí nejméně pár centimetrů – a bude rozmazané. Čas musí být tedy dostatečně krátký, aby dítě "zmrazilo v pohybu". Jak prosté…

Trocha času na čas

Času tedy musíte věnovat pozornost – a vědět, kde na displeji je. Obvykle to budou čísla jako 15, 30, 100, 250… 15 znamená 1/15 vteřiny, 100 je 1/100 vteřiny atp. (Nene, nepřestávejte číst, tohle vážně potřebujete!)

Fotografování mobilem: 5 tipů, jak na lepší fotky

No a logika toho, aby fotka vznikla, je opět velmi jednoduchá: ono číslo si musíte hlídat, aby čas nebyl moc dlouhý a nedal (třeba dítěti) šanci se posunout vpřed a rozmazat fotku.

A kde je ona kritická hranice, pod niž by se čas neměl prodloužit? Hranic je vlastně několik:

  • hlavní magická hranice leží kolem 1/15 vteřiny – to už je docela dlouhý čas, který ale při troše cviku "udržíte v ruce" a foťák se vám prostě nerozhoupe a nepokazí obrázek. Jakmile uvidíte na displeji něco jako 10 (tedy 1/10 vteřiny), jste skoro bez šance, rozmazané bude vše.
  • další hranice je značně pohyblivá – a záleží na tom, jak rychle se pohybuje fotografovaný objekt. S onou 1/15 vteřiny dokážete vyfotografovat statickou scénu: les, hrad, krajinu. Ale na běžící dítě je třeba čas zkrátit, třeba 1/100 by mohla stačit. Ale třeba u cválajícího koně už by nepomohlo ani to – a musíte experimentovat tak dlouho, dokud zvíře "nezmrazíte v pohybu" – zkusil bych třeba 1/500…
  • a ještě jedna důležitá "hranice". Onen kritický čas 1/15 udržíte v ruce jen v případě, že nezoomujete, tedy se nesnažíte si focený objekt přitáhnout objektivem. Jakmile to začnete dělat, aparát mnohem snáze "rozhýbete" v ruce. Čím větší bude přiblížení, tím kratší čas musíte použít…

Ale jak foťák přinutit, aby fotil dostatečně krátkým časem? To prozkoumáme v dalších dílech.

O fotoaparátu

Fotili jsme na Samsung NX 300. Chytrá novinka dělala úžasné snímky i ve špatném světle, během něhož jsme úmyslně natáčeli. Fotilo se s ním skvěle, a to jak v klidných situacích, tak i v těch, kdy kolem běhalo několik dětí. Obrovskou výhodu pro nás představovala silná wi-fi, která je součástí fotoaparátu – díky ní jsme fotky mohli hned odeslat k dalšímu zpracování. Na dovolené to může být obrovská výhoda. Podrobné technické detaily fotoaparátu najdete na OFICIÁLNÍM WEBU.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama