VIDEO: Tyranosaurus chodil jako pták a přibíral 3 kg denně – pitva masožravého dinosaura dnes na Prima ZOOM

Motorová pila a spousta fyzické dřiny – tak vypadá pitva tyranosaura dnes ve 22.10 na Prima ZOOM.
pitva tyranosaura

Fikce, anebo realita? Představme si, že vláda USA našla neporušené tělo tyranosaura (Tyrannosaurus rex) a v nejvyšším utajení se na vojenské základně rozhodla provést jeho pitvu. Skupina paleontologů, paleozoologů a veterinářů má dnes ve 22.10 na Prima ZOOM jedinečnou příležitost říznout si do 13 metrů dlouhého a čtyři metry vysokého tyranosaura vážícího sedm tun. Jak žil a na co zemřel tento exemplář? Bylo to věkem, nedostatkem potravy, nebo následkem zranění v boji? Na to se pokusí odpovědět první část dvoudílného dokumentu Pitva tyranosaura.

Zvěrolékař s motorovou pilou

Úkolem číslo 1 je odříznout zadní nohu hned nad kotníkem a zjistit její vnitřní stavbu. Stejně jako u stromů se totiž dá stáří zvířete určit z „letokruhů“ na kosti. Každá tyranosaurova svalnatá zadní noha ale váží téměř dvě tuny. Běžné nože a chirurgické nástroje nestačí, nastupuje motorová pila. V rukou veterináře Luka Gamblea vypadá dost nepatřičně, ale je mimořádně účinná.

Mikroskopický průzkum příčného řezu kostí přináší zajímavé poznatky. Během dospívání od deseti do dvaceti let věku přibíralo masožravé monstrum 2–3 kilogramy denně. Růst se pak zastavil, ale další letokruhy chybí. Pitvaný exemplář tedy nepošel stářím. Dosud nejúplnější a největší skutečná kostra tyranosaura pojmenovaná Sue vykazuje podle kosterních pozůstatků stáří 28 let. Je to největší zaznamenaný věk tohoto obávaného dinosaura.

Pitva tyranosaura

Ohledání téměř dvoumetrového „chodidla“ během pitvy přineslo další zajímavý poznatek: Tyrnosaurus rex se při chůzi opíral jen o své tři masivní prsty a jakoby našlapoval po špičkách. Nešlo ale rozhodně o balet – jeho prsty dopadaly na zem stejnou silou, jako když auto narazí do zdi rychlostí 48 kilometrů za hodinu. Proto měl tyranosaurus na nohou zvláštní protišokové polštářky, se kterými se setkáme u dnešních běhavých ptáků, jako je pštros. T-rex v podstatě chodil jako velký pták.

Pitva ale pokračuje a na řadě jsou vnitřní orgány: žaludek, střeva, plíce a nakonec srdce. Tým je překvapený relativně menším objemem srdce. Mohla to být příčina relativně nízkého věku, jakého se tyranosaurus dožíval?

Podrobnosti dnes ve 22.10 na Prima ZOOM.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama