VIDEO: Takhle loví opravdoví upíři!

Upíři se nevyskytují jen v hororech – žijí i v našem světě. A loví opravdu dovedně. Podívejte se sami!
Upír obecný

Krví se živí celá řada zvířat. Ale existuje jen jediný savec, který má krev jako hlavní zdroj potravy: upír. Tito netopýři loví v noci a jejich chování i způsob získávání potravy až nepříjemně připomínají vampýry z hororů a mýtů.

Podivné na tom je, že naši předkové se s krvežíznivými upíry nikdy nemohli setkat – všechny druhy totiž žijí pouze v Jižní nebo Střední Americe. Proč se tedy naši evropští mýtičtí upíři tak často spojují s netopýry? Kdo ví…

 

Američtí upíři jsou drobní savci, kteří se bez krve neobejdou. Dokáží jí najednou spořádat obrovské množství: když se zakousnou do své oběti, vysají z ní stejné množství krve, jako sami váží! Přes den se ukrývají na tmavých místech, v jeskyních, v dutinách stromů i v budovách, často ve velkých koloniích, někdy společně s dalšími druhy netopýrů. Vylétávají, teprve když je úplná tma, a hledají hostitele. Létají pomalu a nízko nad zemí.

Upíří útok

K hostiteli málokdy přilétávají, jakmile nějakého objeví, přistanou na zem a dojdou po čtyřech. Na rozdíl od jiných druhů netopýrů se po zemi pohybují docela hbitě a rychle. Jejich spící hostitel si málokdy hodujícího upíra všimne, a pokud ano, upíři se nedají snadno odehnat.

Po napití je upír někdy tak těžký, že nemůže znovu vzlétnout a musí pěšky dojít až do své jeskyně.

Krvavý rentgen

Teprve před dvěma roky biologové objevili, že upíři mají na obličeji speciální orgány, které zaznamenávají proudění krve u savců – svou kořist tedy vidí jako soustavu žil, jimiž pulzuje životodárná tekutina.

Sliny upírů obsahují anestetika a látky, které zabraňují srážení krve. Jedna z nich, pojmenovaná drakulin, je nejlepší antikoagulancium, které lidstvo dosud objevilo. Jeho průmyslově vyráběné deriváty se testují jako lék pro pacienty s mrtvicí.

Netopýři krev nesají, pouze ji olizují, jak vytéká z rány. Kvůli velké účinnosti jejich protisrážlivých slin rána často krvácí i dlouho poté, co už se upír nasytil.

Upíři mají i další zvláštní uzpůsobení ke krvežravosti. Jejich česlo, tedy počáteční úsek žaludku, je extrémně prodloužené (až 150% délky těla). To jim umožňuje vyvrhovat krev, samice upírů tak přinášejí potravu svým mláďatům, upíři se krmí navzájem, když se některému jedinci nepodaří najít potravu, ostatní ho nakrmí.

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama