12. ledna 2018 06:00

VIDEO o vraždících dronech: Je něco takového možné?

Vraždící drony nejsou fikce, ale fakt.

Jednoduše: ano. Složitěji: spíše ne.

Roj malých létajících dronů se přibližuje k velké budově. Čelní dron umně prořeže v okně díru a pustí dovnitř roj menších kolegů – ti okamžitě nalétávají do učebny plné překvapených a brzy na to panikařících studentů. Část lidí utíká, drony navigované umělou inteligencí však přiletí k hlavám překvapené většiny a aktivují svou smrtící kumulativní nálož. Směřovaná exploze o síle pár petard způsobí nezvratné poškození mozku...

Právě takhle si představují nepříliš vzdálený hypotetický útok na školu autoři videa Slaughterbot, které lobbuje za zákaz smrtících strojů. Je něco takového možné?

Projekce existujících technologií

Za Slaughterbot stojí členové Berkeley University a bez větších okolků lze říct, že jeho vize obecně rozhodně možná je. Technologie z videa jsou buďto již dnes zcela reálné, anebo se k nim velmi rychle blížíme. Příchod umělé inteligence má rozhodně potenciál zefektivnit a tím pádem i zlevnit způsoby, jak lidé vedou války – i teroristické útoky. Již dnes umí robotické roje velmi dobře kooperovat a obava je, že v blízké budoucnosti by něco podobného mohli zneužívat strůjci teroristických útoků.

Cesta vstříc strojům schopným (úmyslně) zabít je v reálu o něco složitější – například sami vojáci častěji stojí spíše na straně nepoužívání podobných mašin. Armáda se totiž bojí, že by si stroje mohly nepřátelské vojáky plést s těmi svými. Přesto již Pentagon otestoval několik dálkově řízených pozemních mašin v polních podmínkách. Drony ve vzduchu se samozřejmě používají od roku 2001. Příchod efektivní umělé inteligence by ale mohl z dronů teprve udělat smrtící nástroj s chirurgickou přesností.

Perspektiva videa však ignoruje celou řadu reálných protiargumentů bezpečnostního charakteru – a je to tak vlastně v pořádku, protože autorům Slaughterbot jde o to nastavit regulace proti smrtícím strojům. Svého druhu pro podporu svého argumentu museli použít reklamu bez výrazného zastoupení druhé strany.

Video by však mohlo vyvolat zdání, že vraždící stroje budou světem křižovat skoro stejně jako Terminátoři ne-li více. Což je... poněkud zjednodušující.

V praxi lze očekávat, že proti všem dronům (zvláště těm smrtícím) vzniknou velmi restriktivní regulace a opatření pro sledování jejich plnění. Již dnes si například vývojáři doručovatelských dronů stěžují na absurdní podmínky plnění, které vyžadují například i to, aby měli majitelé svůj dron na dohled – což v podstatě vyvrací možnost jím doručovat zásilky efektivněji než lidmi. Regule se budou lišit stát od státu, lze však rozhodně očekávat, že s odstupem dekády budou mít velmi podobné znění. Neznamená to, že všechny drony budou zakázány – ty smrtící si však zřejmě ponechá stát (nebo někdo v jeho licenci), a i ty civilní budou zřejmě monitorovány.

Příliš jednoduchý pohled

Video Slaughterbot totiž dávalo poněkud mylný dojem, že doposud se lidé skoro neměli jak masově vraždit bez početní převahy. Ve skutečnosti máme velmi efektivní prostředky již pár staletí – nejpozději od objevu komplexní chemie. Pokud chcete spáchat teroristický útok na školu jako z videa, nepotřebujete k tomu supermoderní drony – stačí vám podomácku vyrobená bomba sestavená z průmyslových hnojiv. I proto bezpečnostní složky obvykle sledují velké nákupy podobných chemikálií. S drony to bude podobné. Ne vždy budou restrikce fungovat – pokud si nějaký kutil domácí postaví vraždící stroj (nebo umíchá bombu či nervový plyn), většinou systému unikne. Ale na tak chytré atentátníky mají radikálové spíše smůlu.

Video představení smrtících minidronů

Nikdy nebude zbraň bez obrany

Druhým důvodem, proč nebudou smrtící stroje zase tak radikální změnou proti současnosti, je tendence lidstva balancovat jednu zbraň druhou. V historii vojenství to platí prakticky od jeho vzniku – proti většímu meči je vynalezen silnější štít, a tak dojde na vynález ještě silnějšího meče anebo cesty okolo štítu, třeba ostřejšího šípu. U armád lze očekávat, že proti dronům vzniknout specializované jednotky, časem disponující vlastními antidrony. A podobně i v civilní sféře by mohly vznikat levné defenzivní systémy nesmrtícího charakteru. Pokud útočné drony (jako ve scénáři z videa) spoléhají hlavně na skupinové chování řízení umělou inteligencí, úplně stejně efektivně by proti nim fungoval identický obranný roj lapající smrtící drony do sítí či bojující jinými nesmrtícími prostředky. Jen s tím rozdílem, že podobný systém by bylo snadnější nainstalovat i do škol a na jiné měkké cíle.

Již dnes je samozřejmě možné, aby k vám přiletěl dron a píchl vám smrtící injekci. Nikdo nemá na podobnou eventualitu připravenou obranu. Zrovna tak ale většina z nás nemá ani připravenou obranu na chemický útok, jaderný útok, příchod poštovní bomby anebo scénář, kdy nám na dveře zaklepe (či si je s trochou umu otevře) člověk s nabitou pistolí.

V součtu tak lze říct, že ačkoliv lze s kampaní volající po zákazu smrtících strojů rozhodně souhlasit, v reálu její závěry poněkud přehánějí. Svět je již dnes plný nepřeberných možností, jak lze zemřít, a člověk sám tyto možnosti v posledních dvou staletích kreativně o poznání rozšířil. Přesto se civilizaci daří a počty lidí stoupají tak, až to planetě není příjemné. Příchod jednoho nového způsobu navíc světem zřejmě už neotřese.

Text: Ladislav Loukota

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom