VIDEO: Mach Loop – místo, kde si na letící stíhačky skoro sáhnete!

V mírových dobách lze pozorovat bojová letadla zblízka pouze na leteckých dnech a různých show. Ale existují místa, kde je můžete vidět přímo v akci a navíc s notnou dávkou adrenalinu v krvi.
mach loop

Královské britské letectvo má k dispozici jednu velmi zajímavou výcvikovou lokalitu, do které se můžete dostat i vy. Nazývá se prostě LFA7. Je umístěna v centrálním Walesu a tvoří ji několik údolí nazývaných též Mach Loop. Britští piloti, ale i letci z ostatních zemí, především USA, zde cvičí lety v přízemních výškách. Už zkratka LFA vyjadřuje účel, znamená totiž low flying area. Ty jsou v Británii celkem tři a je zajímavé, že na stránkách RAF zjistíte, kdy se lety v přízemních výškách trénují. Videa, na která se můžete podívat, natočili spoteři a nadšenci v oblasti LFA7.

Ti už mají za dlouhé roky vytipovaná nejlepší místa na natáčení a focení, například zde, a i piloti je dobře znají, takže spoterům často salutují nebo je zdraví. Dokonce občas dojde i na legraci a vtipy, to když si později zvětšíte fotku atraktivního záběru a zjistíte, že pilot držel v ruce cedulku s nějakou hláškou či vzkazem.

V LFA7 bojové letouny běžně létají ve výškách 80 metrů i níže při rychlostech přes 800 km/h. Takže když stojíte na vršku kopce a pod vámi se prožene tornado, typhoon, „ef-patnáctka“ či něco podobného, tak je to opravdu adrenalin, který jen tak někde nezažijete. Snad jen ve Švýcarsku, tam byste na něco takového mohli narazit. Před pár lety bylo možné takový adrenalin zažít i u nás v Jeseníkách. Občas se vám stalo, že při procházce po hřebenech pod vámi proletěly bitevní Su-25 nebo Mi-24. Dnes potkat v jesenických údolích gripen nebo alku či už zmiňovanou Mi-24 se rovná zázraku.

Podívejte se na nejlepší videa z Mach Loopu:

Mach LOOP 1
Mach LOOP 2
Mach LOOP 3

Mach LOOP 5
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama