Vesmírná nádhera ve čtvrtek večer na ZOOMu

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je čtvrtek na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Země v noci a družice

Můžete se těšit na dokumenty z bloků nazvaných Tajemství Země a vesmíru a Zaostřeno na války. V každém bloku uvidíte vždy dvě zajímavé novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Tajemství Země a vesmíru:

17.50 Zrození kontinentů (2)

Před sto miliony let se roztrhl superkontinent Pangea na jednotlivé světadíly. Podívejte se, jak se utvářely Afrika, Austrálie, Amerika a Eurasie… Britský dokumentární seriál (2013)

19.00 Pohledy z kosmu I (5,6)

Metody poznávání sluneční soustavy jsou čím dál tím dokonalejší. K pozorování jsme schopni použít HD techniku, stejně jako lepší znalosti světelných a jiných jevů v kosmu…

Přechod Venuše přes Slunce, výzkum planet, fakta o Venuši, hledání života ve vesmíru, vynikající produkce BBC!

Zaostřeno na války

20.00 Podzemní válka (2)

Během první světové války se v zákopech, podzemních chodbách a bunkrech odehrávaly kruté boje. Tisíce vojáků bojovaly s nepřáteli noži, pěstmi a výbušninami. Jeden z bunkrů zůstal pohřbený hluboko pod kukuřičnými poli v belgických Flandrech. Mezinárodní tým archeologů a historiků musí najít vchod a pokusí se památku odkrýt... Dvoudílný kanadský dokument (2008)

 

21.05 Od Normandie po Berlín (3)

Když na konci srpna 1944 spojenecké jednotky dosáhly Paříže, zdálo se, že se válka blíží ke svému závěru. Tomu také nasvědčoval další postup armád východní Francií. Německé jednotky byly demoralizované a kladly jen slabý odpor. Díky této situaci se spojenečtí generálové začali mezi sebou sázet, kdy válka skončí. Generál Eisenhower předpokládal, že konec války bude do Vánoc. 30. 8. 1944 byl osvobozen Brusel a britské jednotky pod vedením Montgomeryho zamířily směrem na Porúří. Také americké jednotky pokračovaly ve svém postupu na Německo.

Jenže Montgomery neměl v úmyslu se o úspěch s americkým generálem Pattonem dělit. Proto také Montgomery začal na vrchního velitele Eisenhowera tlačit, aby určil hlavní směr postupu. Montgomery byl přesvědčen, že jeho jednotky nebudou mít problém projít oslabenou a chaotickou obranou Němců směrem na Berlín a on shrábne slávu vítězství. Eisenhower zprvu s tímto plánem nesouhlasil, ale začátkem září dopadly na Londýn první německé střely V2 a Montgomeryho plán se začal zdát nutným. Němci totiž na Londýn vysílali rakety V2 právě z holandského pobřeží, bylo tedy nutné je odsud vytlačit. Právě z tohoto důvodu Eisenhower nakonec svolil k provedení Montgomeryho plánu, který je nazván Market Garden. Cílem tohoto plánu bylo dobýt mosty na Rýnu a zabezpečit tak rychlý průlom do Německa.

 

Nové schéma

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama