Vědci vytvořili v laboratoři průhlednou myš. K čemu?

Vědci vytvořili průhlednou myš, technologie může pomoct v léčbě různých chorob.
Neviditelná myš

Vědcům se pomocí nové technologie podařilo vytvořit průhlednou myš, na jejímž těle lze pouhým okem pozorovat vnitřní orgány a jejich propojení. Ačkoli při výzkumu používali mrtvé hlodavce zbavené kůže, jde podle odborníků o průlom, který v budoucnu může pomoci při diagnostice a léčbě řady lidských nemocí od autismu až po chronické bolesti, napsal deník The Independent.

Vědci z kalifornského technologického institutu publikovali výsledky výzkumu v odborném časopise Cell a už nyní předpovídají, že jejich poznatky bude možné prakticky uplatnit. Zprůhlednění tkání by mohlo pomoci třeba při biopsiích, kdy se na vzorcích diagnostikují nádorová onemocnění nebo nemoci jater. V průhledné tkáni se dá totiž snadno rozpoznat rozšíření rakovinných buněk nebo určitého viru.

Další uplatnění by metoda mohla mít například při výzkumu nervových onemocnění nebo demence.

Smrtící virus

Vědci úmyslně vytvořili virus, který může zničit celé lidstvo

Jak zneviditelnit myš?

Toho, aby tělo hlodavců bylo průhledné, dosáhli vědci tím, že do krevního oběhu a míchy mrtvých těl aplikovali chemikálie. Některé z nich odstraňují tukové buňky, které brání pronikání světla do tkání, další dokážou tkáně konzervovat a udržují je pohromadě. Právě tuky totiž poskytují tkáním soudržnost a po jejich vyplavení by se z nich bez dalšího zásahu stala jen masa beztvaré hmoty.

"Je to uskutečnění snu každého biologa," řekla serveru BBC členka vědeckého týmu Viviana Gradinaruová. "Ačkoli zobrazovací metody pomáhají lékařům získat představu o tělesných funkcích, neukazují, co dělají jednotlivé tkáně nebo buňky." Právě to podle ní nová metoda dovoluje, a umožní tak získat přesný obrázek o fungování nervové soustavy nebo mozkových buněk, což může odborníky přivést k objevům nových léčebných metod.

ČTK

Ian Burkhart

Ovládání hmoty myšlenkou? Žádný nesmysl, v USA to dokázali!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama