Vědci přišli na to, z čeho se vyvinuly ruce: ze žraločích žaber!

Evoluce nám dala vše, co máme – i jeden z nejkomplikovanějších orgánů lidského těla: ruku. Ale z čeho vznikla a jak se vyvinula?
Zdá se vám, že lidská ruka připomíná ploutev?

Lidská ruka je orgán, který příznivce evoluční teorie (tedy prakticky všechny dnešní biology) mate a nedává jim spát. Že vznikla z rybích ploutví, to je věc, na níž se shodnou – ale větší záhadou je, z čeho vznikly tyto ploutve… Před sto lety se objevila hypotéza, že ploutve se poprvé objevily u předchůdců dnešních žraloků, u nichž vznikly přeměnou žaber. Vědci tuto teorie odmítli – ale dnes se ukazuje, že byla zřejmě pravdivá.

Potvrdil to tým biologů, kteří experimentovali na embryích rejnoků. Výsledky své práce zveřejnili v odborném časopise Development. Při pokusech na těchto zárodcích se ukázalo, že existuje evoluční spojení mezi lidskou rukou a žábrami těchto tvorů. Rejnoci patří stejně jako žraloci mezi paryby – to znamená, že jejich žábry jsou chráněné záhyby kůže.

Žábry rejnoků Foto: Žábry rejnoků

Tato ochranná vrstva je tvořená chrupavkami; paryby nemají pevnou kostru, ale jejich tělo je tvořeno právě tímto materiálem. A právě část chrupavek u žaber se rozprostírá podobně jako lidské prsty. Podle expertů jsou tyto orgány přímým předchůdcem našich rukou – tedy orgánu, který udělal z opice člověka…

Podobnost vývoje embryí a lidských prstů je podle vědců nepopiratelná: proces, jakým se tvoří je fundamentálně stejný jako u prstů, tvrdí biologové z Cambridge, kteří proces studovali. Zatím jde ale jen o zajímavou hypotézu; definitivně by ji potvrdil teprve nález zkameněliny tvora, jenž by byl v tom přesném vývojovém stádiu, kdy se začaly žábry metamorfovat v něco jiného…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama