Včera se nad Českem pozoruhodně rozzářila obloha. Co to způsobilo?

Ve čtvrtek rozzářil oblohu na Polskem bolid viditelný i z Česka.
ýřez z celooblohového snímku, na kterém je zachycen průlet bolidu EN051115 nad JZ Polskem. Na obrázku bolid letí zprava doleva.

Ve čtvrtek vpodvečer proletěl nad jihozápadním Polskem velmi jasný meteorit, takzvaný bolid, který byl viditelný i z Česka. Bolid zářil na obloze déle než devět sekund a svým jasem se téměř vyrovnal Měsíci v úplňku. Informovali o tom vědci z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.

Úlomek meziplanetární hmoty vlétl do zemské atmosféry rychlostí 22,5 kilometru za sekundu. V důsledku tření se rozžhavil na vysokou teplotu a zanechal za sebou světelnou stopu dlouhou 187 kilometrů. Podívaná dlouhá 9,2 sekundy začala nad jihopolským městem Praszka a skončila ve výšce téměř 42 kilometrů nad zemí poblíž polského Lubinu.

"Z našich výpočtů vyplývá, že tento jasný bolid byl úlomkem meziplanetární hmoty, který se před srážkou se Zemí pohyboval po výstředné dráze mezi drahami planet Venuše a Jupiter," uvedli ondřejovští astronomové Pavel Spurný a Jiří Borovička. Podle nich je nepravděpodobné, že zbytky bolidu dopadly až na zemský povrch.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama