V každém člověku se skrývá ryba. Proč? To pochopíte večer na ZOOMu!

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je neděle na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Velmi barevná ryba

Také neděle jsou na ZOOMu tvořeny dvěma programovými bloky.

Můžete se těšit na dokumenty z bloků nazvaných Zázraky vědy a techniky a Ztracený svět dinosaurů. V každém bloku uvidíte vždy dvě zajímavé novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Zázraky vědy a techniky

17.45 Bordelopolis: Města v odpadcích (3)

Ocitáme se v Tokiu – jednom z nejhustěji osídlených měst na světě. Přes 33 milionů obyvatel vytváří obrovské množství odpadků, se kterými se ale město umí vypořádat. Jsou tu stovky moderních spaloven, kam jezdí týmy popelářů – vždy 2 popeláři a jeden řidič. Uvnitř jedné z nich vidíme dokonalou čistotu a vedoucí inženýr popisuje speciální spalovací proces.

Spalovna je technologickým dílem, které je odhlučněné a kouř je odveden ze čtvrti. Navíc spalovna generuje elektřinu a zahřívá bazény, které jsou tu pro veřejnost. V minulosti, když se ještě Tokio jmenovalo Edo, byl vyvážen odpad do zálivu, který se zaplnil, a město se díky tomu rozšířilo. Jak je vidět, základy města jsou kombinací zeminy a odpadků. Na skládkách je uvolňovaný methan využíván k tvorbě elektřiny pro zařízení na skládkách i mimo ně. Dochází k rekultivaci, díky které vzniklo už několik parků, jedním z příkladů je tzv. ostrov snů. Nelze poznat, že je kdesi pod krásným parkem bývalá skládka. Na odpadky je stále méně a méně místa, jsou tu přísná pravidla ohledně znečišťování a také kouření na veřejnosti. Na vyhazování odpadků jsou předpisy/příručky, které je nutné dodržovat. Jsou 3 kategorie – spalitelné, recyklovatelné, nespalitelné. Na větší věci se dávají nálepky jakožto povolení.

 

18.55 Příběh čísla 1

S Terrym Jonesem budeme pátrat po vzniku číslic. Vše započala jednička, jejíž existenci považujeme za samozřejmou. S dalšími čísly už to bylo komplikovanější. Arabské i římské číslice za sebou mají dlouhou cestu... Britský dokument (2005)


Ztracený svět dinosaurů

20.00: Ryba v nás (1)

Proč je naše tělo zkonstruováno do své dnešní podoby? Jedna z teorií tvrdí, že člověk v sobě nese odkaz zvířat, která žila před milióny let a od nichž jsme přejali různorodé schopnosti i funkce. Naše tělo a fosilní nálezy jsou plné důkazů… Americký dokumentární seriál (2014)

 

21.00: Neuvěřitelní tvorové zvířecí říše (1)

Amatérský přírodovědec zabývající se pavouky Martin Nicholas přijel do Francouzské Guyany studovat sklípkany. Tito na první pohled odpudiví tvorové dokážou díky genetické výbavě neuvěřitelné kousky. Ale v pralese se skrývají i další pozoruhodní živočichové… Nizozemský dokument (2008)


Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama