V Irkutsku shořela zoo. Venku bylo mínus 35 stupňů…

Jak vypadá tragédie, které se nedá zabránit?
Zoo v Irkutsku shořela, 3

Při nehodě v Irkutsku zemřely desítky vzácných zvířat – lidé tomu nebyli schopní zabránit kvůli extrémnímu mrazu.

Ohnivé peklo zachvátilo o víkendu část soukromé zoologické zahrady umístěné v tropickém skleníku. Plameny a zejména dým zabily desítky zvířat, od hlodavců před pavouky až po hmyz. Naopak mezi zachráněnými byl čtrnáctiletý krokodýl jménem Kilka. Mluvčí zoologické zahrady Ljudmila Ivuškina řekla pro deník Siberian Times: „Nebylo snadné ho dostat z hořící budovy, je silný. Hodně silný a hodně nebezpečný…"

Největším problém při hašení požáru byly extrémně nízké teploty, které v Irkutsku panovaly. Pohybovaly se kolem pětatřiceti stupňů pod nulou, což znemožňovalo nasazení klasické hasičské techniky a oheň se tak mohl neomezeně šířit.

Zoo v Irkutsku shořela, 1 Foto:

Soukromá zoo teď stojí před problémem, co dál: finance na renovaci nejsou a došly už také peníze na elektřinu – zaměstnanci se snaží, aby fungovala i přes nepřízeň počasí a bez části, která návštěvníky lákala nejvíce.

Zoo v Irkutsku shořela, 4 Foto:

Příčiny požáru se vyšetřují, celý případ je však zajímavý k zamyšlení nad tím, zda má vůbec smysl zřizovat a provozovat zoologické zahrady v tak extrémních klimatických podmínkách a současně v ekonomicky nestabilních oblastech…

Zoo v Irkutsku shořela Foto:

Zoo v Irkutsku shořela

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama