10. října 2017 16:14

V Dubaji předvedeme technologii na výrobu vody ze vzduchu

Unikátní technologie na výrobu vody ze vzduchu bude perlou českého pavilonu na výstavě Expo 2020 v Dubaji.

Unikátní technologie na výrobu vody ze vzduchu bude perlou českého pavilonu na výstavě Expo 2020 v Dubaji. Systém, který Česká republika za tři roky ve Spojených arabských emirátech představí, využívá solární energii a podílejí se na něm České vysoké učení technické (ČVUT) a Akademie věd. Dnes koncepci českého pavilonu představili zástupci státu na strojírenském veletrhu v Brně.

Obnovitelná voda

Podle ředitele Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT Lukáše Ferkla se český systém odlišuje od těch tradičních, které mají armády. Vodu totiž vyrábí z obnovitelných zdrojů. Armády v podobných podmínkách vyrábějí vodu dieselagregáty. Odborné detaily novinky jsou ještě předmětem patentového řízení.

"Na podobném zařízení jsme pracovali v minulosti. Jsme nyní ve fázi podrobných výpočtů a simulací, dimenzujeme zařízení, aby bylo vhodné pro podmínky Arabského poloostrova. Následovat bude konstrukce prototypu, který se bude zkoušet v klimatizovaných komorách," uvedl Ferkl. Podle něj lze očekávat využití přístroje pro jakékoliv oblasti, kde je nedostatek povrchové vody, ale kde je možné vodu získat ze vzdušné vlhkosti. Typicky jde o poušť.

Jak to funguje

Systém na získávání vody ze vzduchu má podle informací zveřejněných na českém webu k Expu dvě fáze. První využívá materiál, který na svůj povrch váže vodní páru adsorpcí. Tento materiál venkovnímu vzduchu odebere vodní obsah a zadrží ho na svém povrchu. Odvlhčený vzduch se odvede zpátky do venkovního prostředí. Zároveň se do systému nasaje další venkovní vzduch se svým přirozeným obsahem vodní páry, který se nejdříve ohřeje na tak vysokou teplotu, aby bylo možné z povrchu vodní páru uvolnit, a tím pouštní vzduch navlhčit. Vzduch při zvýšené teplotě do sebe podle odborníků může vázat větší množství vodní páry. Na chladič pak přichází výrazně vlhčí vzduch, než je venkovní vzduch z pouště. Díky tomu lze chladičem získat daleko více vody kondenzací ze vzduchu.

Zatímco běžným chladičem lze z pouštního vzduchu dostat v průměru 10 litrů za den, českým zařízením to bude dvacetkrát tolik. Energetické potřeby systému budou plně hrazeny ze sluneční energie. Vedlejším produktem technologického systému je pak teplá voda pro sprchování a chladný vzduch pro klimatizaci budovy.

Všeobecná světová výstava se uskuteční v Dubaji za tři roky, v regionu Středního východu, Afriky a jižní Asie půjde o první takovou akci. Ústředním tématem bude "Spojování myšlenek, vytváření budoucnosti". Podle Maithy Al Owais, která má na Expu na starosti zahraniční účastník, patří český projekt k nejinovativnějším. "Doufáme, že tento projekt bude patřit k odkazům Expa, ke kterým se bude vracet," řekla dnes ČTK v Brně Owais.

Náklady na český pavilon a expozici mají činit 250 milionů korun, další desítky milionů by podle návrhu mohly být navíc investovány do okolí české budovy a doprovodných programů. Voda byla jedním z klíčových témat českého pavilonu už v Miláně. Smontovaný byl z recyklovatelných modulů, které vyrobila vizovická firma Koma. Návštěvníci se v pavilonu seznamovali s Českou republikou, jejími kraji a českými úspěchy na poli vědy a moderních technologií.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom