Úžasná mláďata! Dokument pro milovníky přírody dnes na ZOOMu

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je sobota na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Medvíďata

Aby byl ZOOM ještě lepší a aby vás dokumenty ještě víc bavily, připravili jsme na ZOOMu od května nové programové schéma. Také soboty v něm budou tvořené dvěma programovými bloky.

Můžete se těšit na dokumenty z bloků nazvaných Odkaz dávných civilizací a Úchvatná říše zvířat. V každém bloku uvidíte vždy dvě zajímavé novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Odkaz dávných civilizací

17.50 Vikingové: Na křídlech draka

Příběh Vikingů začíná ve Skandinávii v roce 750 n. l. Pojmenování pochází ze slovního spojení „vyrazit na viking“, což znamená „vyrazit na nájezd“. Vikingové byli farmáři a živili se i lovem ryb. Každá vesnice měla loděnici. Pro pevnost konstrukce lodi byly klíčové nýty. Na stavbě se podílely ženy, které vyráběly silné plachty z vlny. Právě plachta udělala z Vikingů dobyvatele, díky ní byla jejich plavidla silná a rychlá. Zásluhou lodí se z Vikingů stali obchodníci žijící městským stylem života. Farmaření se od určité chvíle stalo minulostí a věnovaly se mu hlavně ženy. Největší bylo město Hedeby. Vikingové brzy ovládli obchod s kožešinami. V Hedeby se také prodávali otroci, vybíralo clo. Vikingové přes říční síť pronikali do Evropy. Nejprve se plavili podél pobřeží, navigace tak byla snadná. Na volném moři ale panovala jiná pravidla. Podle některých vědců museli mít sluneční kompas…


18.55 Biblické záhady I (5)

Zakládají se nejznámější biblické příběhy na pravdě, či nikoli? To se pokouší zjistit tým odborníků, složený z archeologů, geologů, biologů, seismologů a dalších znalců… Americký dokumentární seriál (2006)

 

Úchvatná říše zvířat

20.00 Úžasná mláďata III (1)

Na hranicích Keni a Tanzanie se rozkládá rezervace Mara Triangle. Jedna z jejích plání je oázou, kterou vyhledávají zvířecí matky s mláďaty. Roste na ní tráva a je obklopena vyprahlou savanou. Na jaře tudy procházejí stáda pakoňů. Ve volných stádech tu žijí gazely Thompsonovy, které v období sucha nemigrují. Jsou to po gepardech nejrychlejší běžci savany, dokážou vyvinout rychlost až 80 km/hod. Rodí mláďata dvakrát ročně, což zaručuje přežití druhu. Mláďata se musejí co nejrychleji postavit na nohy. Jejich hlavním znakem je nenápadnost, protože jim hrozí nebezpečí od predátorů. Žijí tu hyena, gepard, šakal a pes ušatý.

Šakalí páry si na obranu proti predátorům hloubí nory s únikovými cestami. Samec a samice se dělí o povinnosti a chodí spolu lovit, zatímco mláďata se drží v noře, později v jejím okolí. V prvním roce života uloví dravci šedesát procent všech mláďat…

 

21:45 Krásy divokého severu (1)

Pro severské země je charakteristická krutá zima. Jakmile přijde jaro, příroda se probudí k životu. Během teplejších měsíců se zvířata – zejména mláďata – musejí připravit na další zimu.

V lesích severního Finska se potuluje samice medvěda hnědého. Není sama, následují ji tři mláďata. Učí je, jakou potravu les nabízí. Před zimou mláďata opustí, takže už musejí vědět, jak se o sebe postarat. Vtom se opodál objeví dospělý medvěd. Samci jsou samotáři a pro mláďata představují nebezpečí. Nehrozí jim pouze v případě, že se medvěd domnívá, že je jejich otcem. Samice se s mláďaty vzdálí. Na Islandu též přichází jaro…

 

Celé dokumenty z Prima ZOOM si přehrajte zdarma ZDE »

 

Nové schéma

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama