USS staví další obří letadlovou loď. Proti komu?

Spojené státy jsou námořní velmoc a jako takové mají i největší flotilu velkých letadlových lodí, která je průběžně obměňována novými nosiči. Na počátku je teď stavba dalšího přírůstku.
USS Kennedy - Obrázek 1

US Navy má už po dlouhá léta standardně flotilu jedenácti velkých letadlových lodí, ovšem počet se občas sníží, a to v době, kdy je nejstarší člen flotily vyřazen a probíhá stavba jeho náhrady. V současné době má US Navy v aktivní službě deset letadlovek třídy Nimitz, které mají postupně doplnit a nahradit jednotky zcela nové třídy Gerald R. Ford. V příštím roce doplní flotilu na standardní počet jedenáct zcela nový nosič USS Gerald R. Ford (CVN-78), po kterém je třída pojmenována. Teď se podrobuje finálním zkouškám a úpravám, aby mohl být zařazen do služby u námořnictva. Ale nezůstane jen u něj.

V srpnu byl slavnostně položen kýl další letadlové lodě třídy Gerald R. Ford, která ponese jméno po jiném americkém prezidentovi, totiž USS John F. Kennedy (CVN-79). Loď staví známé loděnice Newport News Shipbuilding ve Virgínii. Slavnostního aktu položení kýlu se zúčastnila i dcera bývalého prezidenta a po svém dokončení nahradí ve službě letadlovou loď Nimitz (CVN-68), která brázdí světová moře už od roku 1975. Trojici plánovaných nosičů třídy Gerald R. Ford doplní ještě USS Enterprise (CVN-80), jehož stavba začne v roce 2018.

CVN-79 ale nebude první letadlovou, která ponese jméno zavražděného presidenta Kennedyho. Byla po něm pojmenována i jednotka s označením CV-67 třídy Kennedy, která sloužila v letech 1968 až 2007. Zajímavé je, že byla jedinou lodí této třídy a někteří členové její bývalé posádky byli přítomni i na slavnostním ceremoniálu položení kýlu nové CVN-79.

Že se nejnovější americká letadlová loď bude jmenovat po 35. prezidentovi USA, rozhodl po různých návrzích Kongres v květnu 2011 a nebylo to náhodou. John F. Kennedy totiž sloužil u amerického námořnictva ve 2. světové válce. Původní plány obsahovaly dvě zásadní data, totiž v roce 2018 měla být částečně dokončená loď spuštěna na vodu a o dva roky později měla nastoupit pravidelnou službu u US Navy. Jenže konstrukční práce se protáhly, a tak už v roce 2012 bylo jasné, že služba USS John F. Kennedy začne až o dva roky později, stejný časový posun postihne i stavbu USS Enterprise.

CVN-79 bude vážit zhruba 100 tisíc tun a se svou délkou 337 m bude přestavovat plovoucí město. Obsluhovat jí totiž bude posádka čítající 4660 lidí. Jako zdroj energie celé lodě budou sloužit dva jaderné reaktory A1B, každý o výkonu kolem 700 MWt. Pohonná soustava bude roztáčet čtyři lodní vrtule, které dokážou obrovskou loď rozpohybovat až na rychlost 56 km/h. Palivo pro reaktory vystačí na 25 let provozu, což je polovina plánované životnosti lodi, tedy k výměně paliva dojde minimálně jednou za aktivní kariéru CVN-79. Nejdůležitější položkou je ale až 90 bojových letadel a vrtulníků, které budou tvořit letecké křídlo a hlavní výzbroj nosiče. Stěžejními budou typy F-35 a také F/A-18 nejnovějších verzí.

DP

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama