USA přezbrojují: do 5 let nahradí kulomety laserovými děly!

Opravdu zažijeme laserové zbraně tak brzy? Američané slibují, že ano...
Laserový souboj

Americká armáda se rozhodně nezastavila ve 20. století. Její velitelé už dnes moc dobře vědí, že s pouhou početní převahou počítat nemohou – a tak musí být hlavní výhodou US Army technologická převaha.

Začíná s tím u své vlajkové lodi, kterou je letectvo (OK, přiznáváme, že tato věta zní divně). A mělo by to nastat mnohem dříve, než si kdokoliv myslel – v nové zprávě letectvo slibuje, že nejpozději do pěti let budou americké stíhačky a bombardéry ozbrojené laserovými zbraněmi.

Na konferenci Force Association Air & Space to prozradil generál Hawk Carlisle. „Věřím tomu, že budeme mít zbraně využívající usměrňovanou energii, které bychom mohli využívat na vojenských letadlech,“ řekl na přednášce věnované válkám páté generace. „ A den, kdy se to stane, je mnohem blíž, než si většina obyčejných lidí myslí,“ dodal velitel letectva...

V současné době se testuje řada systémů laserových zbraní; zatím nejnadějněji se jeví 150 kW laser HELLADS (neboli High Energy Liquid Laser Area Defense Systém), který vyvinula společnost General Atomics. Jeho hlavní výhodou je jeho velikost: měří pouhých 1,3 x 0,4 x 0,5 metrů. To znamená, že se dá použít na dronech Predator. Navíc mu stačí energie z jediné sady li-ion baterií. Armádní výzkumná organizace DARPA by HELLADS ráda měla v poli už roku 2018.

Laser na ISS: Je to dobrý nápad?

Japonci navrhují vybavit Mezinárodní vesmírnou stanici laserovým dělem!

HELLADS a další laserové zbraně budoucnosti reagují především na bouřlivý rozvoj vojenských dronů a také na podobu současných asymetrických válečných konfliktů. Laserové zbraně sice nejsou dostatečně silné na to, aby zničily například tank nebo bombardér, ale bohatě stačí na likvidaci automobilu s teroristy nebo vojenského nepřátelského drona menší velikosti.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama