Tip zkušeného cestovatele: Na co před cestou nezapomenout

Lukáš Synek vám poradí, na jaké důležité detaily byste neměli před výpravou zapomenout.
Cestovatel v horách

I ti, kdo už mají nacestováno poměrně hodně, před cestou často něco podcení a při plánování zapomenou na spoustu drobností. To platí především pro situace, o nichž si nepřejeme, aby se staly – tedy při nehodách, komplikacích a dalších problémech.

Ale právě na ně bychom měli být připraveni. Lukáš Synek procestoval půlku světa, většinou sám, ale také provázel turistické výpravy. Věřte, že jeho zkušenosti vám budou užitečnější, než si myslíte.

Co byste si měli zjistit před každou cestou? Vřele doporučuji strávit chvíli na internetu dolováním několika užitečných informací a také kontaktů pro případ průšvihové situace. Nezapomeňte tedy na:

  • kurzy dolaru a eura vůči místní měně, zvlášť veksláci na hranicích dokážou pěkně blufovat: veškeré světové měny na www.xe.com
  • východ a západ slunce (případně měsíce pro fotografy hvězd) v termínu cesty, časový posun a zavádění letního času: www.timeanddate.com (menu Sun & Moon, Timezones)
  • kontakty na příslušný český zastupitelský úřad: www.mzv.cz
  • telefonní číslo tamní záchranné služby
  • telefonní číslo na zablokování své platební karty (její číslo si také někam zakódujte); tyto údaje držte pochopitelně odděleně od samotné karty (třeba u partnera, v batohu nebo v mailu)
  • pošlete si na vlastní mail také scan pasu, smlouvy o cestovním pojištění a letenky
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama