Tip zkušeného cestovatele: Jak sehnat nejlevnější letenky?

Předem upozorňujeme, že toto není placená reklama – autor se s vámi chce pouze podělit o své zkušenosti.
Letuška

Zkušený cestovatel Lukáš Synek má pro vás tipy, jak si pořídit ty opravdu nejlacinější letenky:

1) Nevěřte reklamním sloganům „máme nejlevnější letenky“, ale zkuste všechny níže uvedené tipy a porovnejte. Letenky jsou džungle!

2) Velké vyhledávače Královna.cz a Letuška.cz jsou dobré pro získání přehledu o možných spojeních, ale doporučuji se pak rozhodně podívat i přímo na weby konkrétních aerolinek – cena bývá někdy nižší o tzv. poplatek za vystavení letenky (450 Kč) nebo uvidíte výhodnější cenu v jiné kombinaci dat (tabulka kombinací bývá totiž základním způsobem zobrazení). Některá spojení ve velkých vyhledávačích chybí (možná nějaká zákulisní politika?).

3) Na letenky v akcích (aerolinky zaplňují méně vytížené lety) se specializují agentury Pelikán.cz nebo Sletenkou.cz – tím můžete ušetřit tisíce, zvlášť když netrváte na přesných datech odletu/příletu. Někdy to znamená odlet z Prahy a návrat třeba do Vídně.

4) Hledejte letenky i z Mnichova a Vídně (popř. Frankfurtu), můžete opět ušetřit tisíce. Přitom na obě letiště jezdí několik autobusů denně za cenu zhruba 500 Kč v každém směru. Když vás poletí víc, nezřídka se rentuje i poplatek za dlouhodobé parkování auta na těchto letištích.

5) Počítejte s odletem/příletem v úterý až pátek, které bývají levnější než sobota až pondělí.

6) Podívejte se na Wikipedia.org na své cílové letiště, uvidíte seznam aerolinek, které ho obsluhují. Objevíte tak menší společnosti chybějící ve vyhledávačích a nabízející často zajímavá spojení a ceny.

O autorovi: Mgr. Lukáš Synek, Ph.D., je biolog, cestovatel a fotograf. Více se o něm dozvíte na jeho webu. Zaměřuje se především na státy, kam se běžně moc nejezdí - někdy jimi dokonce provádí skupiny odvážných turistů. Je autorem knihy „Hedvábnou stezkou po stopách dávných karavan“. Organizuje přednášky pro čajovnu V Síti. 7) V rámci jednoho kontinentu využijte nízkonákladových společností. Nezapomeňte, že za batoh k odbavení se platí přílatek (cca 300 Kč za jeden každý let). Existují globální vyhledávače na letenky nízkonákladovek, např. Skyscanner.net, Aletenky.cz a velmi slibně vypadá nový Skypicker.com vyvinutý českými studenty. Pro oblast jihovýchodní Asie a okolí doporučuji AirAsia.com, vyhlášenou nejlepší nízkonákladovkou světa.

8) Kupujte letenky s velkým předstihem, chytnete tak nejnižší tarify – u transkontinentálních letů určitě šest měsíců předem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama