Těšte se na 28 premiér! Týden velkolepých dokumentů na ZOOMu

Většina ostatních stanic si o prázdninách vystačí s opakováními a maximálně tak jednou premiérou za týden...
Egyptská soška kočičí bohyně

Přelom července a srpna patří rovněž spoustě unikátních premiér! Premiérové tematické bloky běží vždy v  pondělí až neděli v čase 18.00–20.00 a 20.00–22.00:

 

29. 7. 18.00 – Krásy divokého Srbska

Srbsko se rozprostírá v srdci Balkánu a je nazýváno „malou Evropou“. Tahle přezdívka přesně vystihuje místní rozmanitou krajinu. Putování do nejkrásnějších a nedivočejších oblastí Balkánského poloostrova a pohled na velkolepou přírodní scenérii plnou jedinečných zvířecích druhů doslova bere dech. Film Krásy divokého Srbska je pravděpodobně jediným dokumentem ve vysokém rozlišení o srbské přírodě. Zavítejte na místo s nejrozmanitějšími zvířecími a živočišnými druhy v Evropě a nenechejte si ujít zvlášť vzácné záběry divokých šakalů a čápů černých.


30. 7. 21.00 – Druhá tvář géniů (Leonardo)

Co byly zač nejslavnější osobnosti naší historie a čeho se jim podařilo dosáhnout? Poutavý dokumentární seriál Druhá tvář géniů postupně rozebírá celoživotní odkazy největších géniů nejen své doby a navíc prozrazuje, co se dělo v „zákulisí“. Největší myslitel a průkopník své doby Leonardo da Vinci u toho samozřejmě nemůže chybět. Odvážil se vzepřít bohu, přírodním zákonům i názorům svých součastníků, aby si splnil odvěký sen a naučil člověka létat. Kromě toho se díky vynikajícím malbám stal jedním z nejslavnějších mužů na světě. Jeho filmový portrét doplňují stejně jako portréty ostatních géniů propracované digitální animace, díky kterým budou mít diváci největší historické objevy a vynálezy z první ruky.

 

31. 7. 20.00 – Yellowstone (Zima)

Národní park Yellowstone je větší než některé americké státy a představuje jednu z posledních divokých oblastí na světě. Globální ikona přírodních krás je také domovem mnoha divokých zvířecích druhů. Větší množství zvířecích nájemníků bychom našli asi jedině na rozsáhlých pláních v Africe. Třídílná dokumentární mini série Yellowstone se odehrává na úchvatném pozadí majestátní krajiny plné rozkvetlých luk, hlubokých lesů a nezkrocených horkých pramenů a vypráví příběhy ikonických obyvatel Yellowstonu. Vlk obecný, medvěd grizzly a stáda buvolů i antilop tady vedou dramatické životy, které se navzájem ovlivňují. Minisérie Yellowstone je epickým portrétem tohoto jedinečného místa.

 

31. 7. 21.00 – Na střeše pralesa

Povodně, bouře, tající ledovce a stoupající hladina moří. Důsledky globálního oteplování dobře známe. Ale kysličník uhličitý a změny klimatu mají také úplně jiné dopady na životní prostředí. V tropickém deštném pralese a především v korunách jeho stromů už jsou patrné první změny, které mohou zásadně změnit ekosystém. Německý biolog a expert na liány doktor Jörg Salzer tyto změny sleduje a studuje. Jenže aby lépe porozuměl tomu, co se děje, musí vyšplhat až na vrchol. Právě tam, v korunách stromů, žije na malé terase vystavené přírodním živlům i zvířatům. Stává se náhradní matkou osiřelé šelmičky kynkažu a díky tomu zjišťuje, jak moc ve zdejším prostředí všechno souvisí se vším. Kromě toho vymýšlí a staví odvážný vynález, který mu umožňuje vznášet se nad vrcholky stromů jako kolibřík a získat nové poznatky o tom, jak se stromy a liány vzájemně ovlivňují.

 

1. 8. 18.00 – Jak vznikla Země (Sanandreaský zlom)

První řada propracovaného dokumentárního seriálu je fascinujícím nahlédnutím do geologických tajemství naší rodné planety. Čeká vás cesta do všech koutů světa, a dokonce o celé čtyři a půl miliardy let zpátky v čase. Abychom se dozvěděli, jak vznikla Země, rozloupneme kameny a nahlédneme pod jejich slupku, ponoříme se do hlubokých říčních koryt i kaňonů, rozdělíme oceány, hory a sopky srovnáme se zemí a budeme studovat úžasné geologické formace. Zkušení vědci vysvětlují přímo na místě, jak vznikly jednotlivé geologické fenomény, co způsobilo, že hora stoupla do výšky nebo že kaňon poklesl dolů. Každý díl zachycuje konkrétní okamžik v historii vzniku Země, díky kterému vznikly dnešní nejznámější a nejpůsobivější přírodní krásy.

 

2. 8. 20.00 – Keporkak: Putování od výhně k mrazu

Mládě plejtváka dlouhoploutvého se chová takřka bezstarostně. Přesto je od chvíle, kdy se narodilo, v neustálém nebezpečí. Tento film je příběhem o prvním roku jeho života. Mládě má 12 měsíců na to, aby se naučilo, jak přežít v podmořském světě ovládaném nelítostnými predátory. Společně s matkou se vydává na velmi nebezpečnou cestu napříč Tichým oceánem od břehů Havaje k chladným vodám Aljašky a zase zpátky. Putování od aktivních podmořských vulkánů v subtropickém moři k majestátným ledovcům a krám je cestou od ohně k ledu, která je dlouhá přes 11 tisíc kilometrů. Pokud se je mladé samičce podaří překonat, jednou se sama stane matkou.

 

3. 8. 18.00 – Nefertiti a ztracená dynastie

Před více než třemi tisíci lety rozervali starověký Egypt na kusy a pak zmizeli. Jméno velké královské manželky Nefertiti se stalo synonymem krásy. Její choť faraón Achnaton byl strůjcem radikální náboženské reformy. Společně tvořili revoluční pár, který otřásl základy Egypta ve snaze znovu nastolit civilizované pořádky. Svrhli a odvrhli staré vládní zřízení i hlavní město, a dokonce nahradili staré bohy. V kratším než dvacetiletém období tak obrátili Egypt vzhůru nohama, ale pak zmizeli a jejich jména se stala historií. Debaty o tom, kam se poděli, zuří už několik desetiletí. A právě teď díky společnosti National Geographic začíná úplně nové vyšetřování.

 

3. 8. 19.00 – Zvířecí mumie – 1. část

Hluboko v úctyhodných hrobkách starověkého Egypta se ukrývají perfektně zachovalé, pečlivě zdobené ostatky milionů zvířat. Ať už se jedná o paviány, býky, kočky nebo krokodýly, mumifikovaný zvěřinec z Egypta je neobyčejným pohledem do staroegyptského chápání světa. Dokument Zvířecí mumie navštěvuje různá místa v Egyptě i nejmodernější laboratoře ve Velké Británii a Americe. Ukazuje, jak odborníci využívají dnešní technologii včetně rentgenu nebo CT skenů k rozluštění stop ukrytých v nejneobvyklejších egyptských mumiích. Díky němu dokážeme poprvé úplně pochopit, jaký význam měla pro staré Egypťany (ne)obyčejná zvířata.

 

3. 8. 21.00 – Tropická řeka: Den kajmana

Oči, které nikdy nemrkají, kloužou pohledem po černém povrchu tropické řeky a vypadají jako slabě žhnoucí uhlíky za soumraku. Ochraptělé štěkání kousek odsud kameramanovi a biologovi Reineru Bergomazovi neustále připomíná, že se nachází v blízkosti největšího plaza na světě. Kajman černý bývá až sedm metrů dlouhý a s více než tunovou váhou strčí do kapsy i bizona nebo medvěda grizzlyho. Je to pravděpodobně největší dravé zvíře v Americe a přitom o něm víme nejméně. Aby vzácného a plachého plaza našel, musel Bergomaz společně se svým přítelem a spolupracovníkem, Indiánem Yungem Sandym, cestovat daleko do divokého srdce provincie Guyana. Podařilo se jim zjistit, že kajmani vedou složitý společenský život, respektují hierarchii a díky tomu se vyhýbají zbytečně nebezpečným vzájemným střetům. Bergomaz je přesvědčený, že těmto fascinujícím zvířatům rozumí, a tak podniká poslední test. Rozhodne se si s kajmany zaplavat...

 

4. 8. 19.00 – Proč se nám zdají sny?

Noční můry, sny, které se opakují nebo jsou tak živé, že se zdají jako skutečnost. Co to všechno znamená? Představují okno do skryté sféry v našem nitru? Připojte se k předním badatelům v oblasti snů, prozkoumejte s nimi tajemný svět spánku a staňte se svědky neobyčejných experimentů. Setkáte se s narkoleptiky, jež nedobrovolně usínají kdykoliv a kdekoliv to na ně přijde, nebo s náměsíčnými kočkami. Proč se nám zdají sny? Možná, že jednoho dne to dokážeme plně pochopit, a dokonce využít ke zlepšení paměti, učení nebo dosažení vnitřního klidu.

 

4. 8. 20.00 – Prehistorický park

Odborník na přírodní historii Nigel Marven cestuje zpátky v čase a přijímá výzvu zachránit zvířecí druhy před vyhynutím. Díky nejmodernějším digitálním efektům a animatronickým trikům mezi obyvateli jeho definitivního útočiště pro starověká divoká zvířata nechybí mládě Tyranosaura rexe, šavlozubá kočkovitá šelma z Jižní Ameriky, brouci staří 300 milionů let a obří prehistoričtí krokodýli, kteří se živili dinosaury! Prehistorický park je skvěle natočeným dokumentárním seriálem, který kombinuje fantastický příběh se zajímavými vědeckými fakty a spoustou zábavné akce. Nechte se unést touto jedinečnou dokumentární fikcí.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama