Techmania Science Center zve nově pod hladinu

Plzeňské Techmania Science Center zve od srpna k návštěvě nové expozice.
Techmania v srpnu - Obrázek 1

Jmenuje se Pod hladinou a do Česka připutovala z estonského science centra AHHAA, které je jejím autorem. Návštěvníci se v ní seznámí se silami moří a oceánů, dozvědí se, jak vznikají vlny a tsunami, jak se vyzvedávají vraky ze dna moří nebo jak se ovládají podmořské roboty. Vyzkoušejí si také únik z potápějící se lodi.

Expozice Pod hladinou obsahuje čtrnáct interaktivních exponátů a spoustu dalších zajímavých informací. Člověk si tu může třeba zkusit uspořádat kontejnery na nákladní lodi tak, aby se loď nenakláněla. Nebo má za úkol vytvářet ve vodě vzduchové bubliny a sledovat, co se děje s plující lodí. Další exponát zase ukáže, jaký vliv má profil mořského dna na to, jak daleko na souši proniknou vlny. Na návštěvníky čeká i vlastní zkušenost: jak dlouho dokáží zadržet dech?

Hluboko pod hladinu zavede děti i dospělé podvodní robot. S jeho pomocí budou mít za úkol najít na dně námořní minu a kotvu nebo zjistit jméno potopené ponorky. Další exponát jim umožní ponorku vyzvednout jeřábem. Jak těžký je její vrak pod vodou a jak nad hladinou?

 

Na panelech plných informací se návštěvníci dozvědí například, jaký úhel svírá brázda za zádí lodi, kdy a kde se zrodilo vědecké lodní konstruktérství, kdy a kde byly postaveny nejstarší plavební komory nebo se seznámí s pěticí největších mořských vírů. Kdo by si chtěl takový zmenšený vír prohlédnout pěkně zblízka, ten může v expoziční hale Techmania Science Center přejít pár desítek metrů a najde ho v expozici Vodní svět. Stejně tak si zde může prozkoumat princip zdymadel, o nichž se dočte na dalším panelu nové expozice.

Poznávání principů a zákonitostí podmořského světa přichází do Plzně z Estonska. Zde byla výstava pod původním názvem Sink or Sail? přístupná od loňského května a byla označována za největší a technicky nejkomplexnější expozici, která kdy byla v Estonsku vyrobena. V Techmania Science Center bude přístupná od 20. srpna do konce roku.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama