Tajná archeologická válka velmocí. Skvělý dokument v sobotu na ZOOMu

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je sobota na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Archeologové v tajných službách
Archeologové v tajných službách

Můžete se těšit na dokumenty z bloků nazvaných Odkaz dávných civilizací a Úchvatná říše zvířat. V každém bloku uvidíte vždy dvě zajímavé novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Odkaz dávných civilizací

17.55 Svatá válka (2)

V médiích se často objevuje slovní spojení „svatá válka“, ale co to vlastně je? Odhalte mnohasetletou historii střetů vyznavačů islámu se západním světem. Od jejich vylodění na Pyrenejském poloostrově až po současnost… Německý dokumentární seriál (2011)

18.55 Archeologové v tajných službách

Krátce před 1. světovou válkou operovali na Blízkém východě dva archeologové – Němec Max von Oppenheim a Brit Thomas Edward Lawrence, později proslulý jako Lawrence z Arábie. Osobně se sice setkali jen jednou, ale cesty jejich osudů se propletly mnohokrát. Jejich rivalitu badatelskou ještě vyšroubovala imperiální a válečná rivalita nacionalistická.

Syn majetného bankéře Oppenheim v hloubi tehdejší Osmanské říše, na území dnešní Sýrie, navázal styky s místním beduínským pašou Ibrahimem, který jej přivedl na stopu velkého objevu – trosek aramejského paláce, pohřbených v písku po dnešním Tell Halafem. Kromě tři tisíce let starého palácového komplexu zde Oppenheim nalezl i několikatunovou čedičovou sochu trůnící bohyně a nakonec i zlato. To však zákony Osmanské říše nepovolovaly vyvézt.

Úchvatná říše zvířat

20.00 Zvířecí strategie (1)

Volba zbraní V životě divokých zvířat je jednou z nejdůležitějších věcí volba strategie. Ta zajišťuje jejich úspěch ve skupině, při obstarávání potravy, ale i v přežívání… Britský dokument (2004)

Dokument začíná všeobecnými informacemi o broucích – hmyzu, kterého je na Zemi asi 300000 druhů. Všechny se dokonale přizpůsobily prostředí, spojují je základní rysy, jako je 6 nohou, tvrdé krovky atd. Více než společné znaky jsou ale zajímavé odlišnosti – velikost, barva, různé obranné prostředky atd. Brouci se také museli přizpůsobit potravě, která je k dispozici v jejich prostředí. I mezi nimi se najdou kanibalové. Prvním podrobněji sledovaným broukem je svižník, dokonale vybavený pro rychlý běh. Proti němu se marně snaží páteříček použít páchnoucí sprej, který uvolňuje, a brání se tak proti ptákům.

Vysílací schéma:

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama