Svátek psího masa v Číně je v plném proudu: zabrání aktivisté, aby se konal?

POZOR! Fotografie i video v článku obsahují drastické záběry, nevhodné pro děti a citlivější jedince...
Julin: svátek psího masa v Číně - Obrázek 4

Zatímco v Evropě jsme brali odpradávna psy jako naše přátele, součást našich domovů a hlídače našeho majetku i dětí, v Asii se psi cenili víc kvůli masu.

Časy se sice mění a také v asijských zemích se už většinou od psích hostin ustupuje, ale největší festival psího masa se stále koná – a to zrovna v těchto dnech. Organizují ho v čínském městě Julin, probíhá vždy celý týden před slunovratem, jímž vrcholí.

Podle místní tradice se má příchod slunovratu slavit pojídáním psů a liči, zapíjet by se to mělo tvrdým alkoholem. Proč? Rady předků říkají, že kdo se takhle o slunovratu nají, ten přežije další zimu. Před třemi roky bylo v Julinu kvůli tomuto zvyku zabito a snězeno za 10 dní 15 000 pejsků… Bohužel popularitu svátku roste; s tím, jak je konzumace psího masa v Číně omezována, zbývá už příznivcům jeho chuti jen málo příležitostí se k němu dostat. Vloni proto počet snězených pejsků na juliánských oslavách překročil číslo 100 000…

I v Číně se proti tomuto svátku zvedají hlasy, které ho chtějí zakázat. Do Julinu zamířili aktivisté z celého světa, kteří by rádi zastavili oslavy, dokud to jde. Organizátoři psích hodů proto začali se slavením raději dříve, aby se stačilo psího masa sníst co nejříve.

Letos poprvé se ale začali ozývat i obyvatelé Číny. Vláda šestimilionového Julinu se od festivalu oficiálně distancuje a protesty přicházejí z celé země. Podle názorů aktivistů jde letos o poslední ročník, další už nemá šanci…

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Psí maso - Obrázek 2

Šťavnatý rotvajler: pes po švýcarsku se jí i dnes

Německá doga - obraz z roku 1705

VIDEO: Největší psi světa jsou německé dogy. Dia nahradil Freddy

Otřepávající se pes

Jak poznat náladu vašeho psa? Vědci přišli se stoprocentně spolehlivou metodou

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama