Štěstí je zbytečné, tvrdí lékaři. Život vám neprodlouží...

Šťastní lidé nežijí déle a mrzutost život nezkracuje, tvrdí vědci.
"Jupí voda. Jsem tak šťastná. Jsem tak mokrá. Nemohu být spokojenější".

Šťastní lidé nežijí déle. Takový je alespoň výsledek výzkumu, který provedli britští vědci mezi víc než 700 000 ženami ve věku 50 až 69 let. O jeho výsledcích dnes informoval odborný časopis Lancet. Výzkum prý vyvrací dosavadní přesvědčení o tom, že pocity osobního štěstí jsou zárukou delšího života. Podle vědců k takovému tvrzení není žádný důvod.

Vědci do průzkumu zařadili ženy, které se zapojily do britské celostátní kampaně prevence rakoviny prsu. Dlouhodobé sledování ukázalo, že úmrtnost žen, které se v pravidelných dotaznících označovaly za šťastné, byla úplně stejná, jako úmrtnost žen nešťastných. Za šťastné se po většinu doby označovalo 40 procent dotázaných, za nešťastné 17.

Mrzutost život nezkracuje, vyplývá z průzkumu, který byl údajně největší svého druhu. Podle jeho autorů by se lidé měli spíše soustředit na zlozvyky, které skutečně život zkracují, zejména na kouření a obezitu. "Všeobecně se věří, že pocit neštěstí způsobuje smrt a choroby, ale tak tomu není," komentoval výsledky výzkumu Richard Peto z Oxfordské univerzity.

trollface

Proč trollové ovládli internet? Psychologové našli odpověď!

 

Někteří vědci mají podle agentury AP za to, že na muže se výsledky výzkumu nemusejí vztahovat. "Muži a ženy pocit štěstí vnímají odlišně," soudí odborníci.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama