Skuteční hobiti existovali. Uvidíte je v neděli na ZOOMu

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je neděle na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Skutečný hobit
Skutečný hobit

Také neděle jsou na ZOOMu tvořeny dvěma programovými bloky.

Můžete se těšit na dokumenty z bloků nazvaných Zázraky vědy a techniky a Ztracený svět dinosaurů. V každém bloku uvidíte vždy dvě zajímavé novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Zázraky vědy a techniky

17.45 Bordelopolis: Města v odpadcích (2)

Ocitáme se ve svatém městě – Jeruzalémě. To je cílem vyznavačů hned několika náboženství a ročně přijíždějí přes 2 miliony poutníků. Vyslechneme informace o historii města a o obětování zvířat, které se tu provádělo. Odpadky a mrtvá zvířata putovaly za město na tehdejší skládku, kterou objevili nadšení archeologové. Podle nalezení mincí pochází skládka ze 40. let prvního století. K obětem dochází i nadále – muslimové tak činí na základě koránu. Do města ale míří židé, křesťané i muslimové a za sebou zanechávají odpad. V minulosti navíc patřily k odpadu i mrtvoly a vše mířilo daleko za město. Vyobrazení takového pohřebiště, připomínajícího dnešní představu pekla, líčí knihy a kresby. Mezi odpadky byly nalezeny trosky z chrámové hory, které mají veliký historický význam a pečlivě je třídí archeologové. Hojně nacházejí ztracené mince, šperky, zbraně, keramiku, dlažbu a další tisíce hodnotných věcí.

Jedním z hlavních cílů poutníků a židovských obyvatel je Zeď nářků, kam se chodí 3x denně modlit. 2 dny v týdnu se tu navíc vykonávají iniciační obřady, kde se sejde celá rodina, na místě oslavuje a na zemi se hromadí odpad. Nejsvětějším křesťanským místem je zase Chrám božího hrobu. Na úklid je tu přísný rozvrh. Obě místa se důkladně čistí, protože poutníků a turistů je veliké množství. Navíc se na obou místech nechávají papírky s modlitbami, které se čas od času musí také uklidit. V pytlích se ale zakopou u hřbitova jako svaté předměty. Na skládkách žijí beduíni nepřijatí kočovníci, kteří se tu vrhají na čerstvě přivezený odpad. Přes den jsou tu placení beduíni, kteří třídí odpad. K tomu si přivydělávají prodejem bokem, stejně jako ti, kteří nejsou zaměstnanci a třídí zbytky v noci.

 

18.55 Věda a islám (3)

Profesor fyziky Jim Al-Khalili, jehož odborností je studium atomu, syn Angličanky a Iráčana, se rozhodl hledat arabské vědce, kteří v době od 9. do 12. století našeho letopočtu v nejrůznějších oblastech nejvíce přispěli k pokroku vědy v celosvětovém měřítku. Navštíví Sýrii, Írán a severní Afriku.

Jeho putování začíná v Káhiře, kde si všímá vědeckého názvosloví, které má často arabský původ – algebra, algoritmus, alkaloid. Podobná slova se vyskytují v nejrůznějších oborech. Jako u prvního významného vědce se profesor Al-Khalili zastavuje u matematika a astronoma Al-Chwárizmího, který se zasloužil především o výrazný rozvoj matematiky, jmenovitě algebry, kde zavedl zcela novou formu myšlení založenou na existenci celých čísel, mocnin a zlomků, a především obecného postupu při výpočtech – tzv. algoritmu.


Ztracený svět dinosaurů

20.00: Skutečný hobit

Na indonéském ostrově Flores byla v roce 2003 nalezena malá kostra připomínající hobita. O jakého tvora šlo a kdo byl jeho předkem? Australský dokument (2008)

Skutečný hobit - upoutávka

21.00: Dinosauří pohřebiště

Svět dinosaurů je stále obestřen tajemstvím. Pojďte odhalit další z nich. Co se o nich dá vyčíst z gigantického pohřebiště, které bylo objeveno v Utahu? Německý dokument (2009)


Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama