Seznamte se: tohle jsou nejlepší mladí vědci Česka!

Cena Prima ZOOM Neuron za vědecké video a Ceny Neuron pro mladé vědce byly uděleny!
Ceny Neuron - Obrázek 5

Ve středu 14. května byly v Národní technické knihovně v Praze v rámci slavnostního večera Neuron Science Future – české příběhy vědecké budoucnosti - uděleny granty pěti mladým českým vědcům do 40 let. Uděleny byly ceny v oborech fyzika, chemie, matematika, medicína a společenské vědy v hodnotě 250 tisíc korun a Cena Prima ZOOM Neuron v hodnotě 100 tisíc korun pro nejlepší vědecké video.

Předávání se neslo v moderním a zábavném duchu. Samozřejmě byli představeni novodobí mecenáši, bez kterých by se udílení neobešlo – Karel Janeček, Libor Winkler, Dalibor Dědek, Martin Ducháček a Josef Veselka. Budoucnost předznamenal přílet dronu, který pak virtuálně vyhledával oceněné vědce. Kromě video medailonku byli vědec a jeho činnost představeni formou vtipného rozhovoru se známou osobností – s Ondřejem Sokolem, Tomášem Hanákem, Martinou Kociánovou, Vavřincem Hradílkem, Jakubem Kohákem. Rozhovor doplňovala live animace daného oboru. Cenu za nejlepší video předali marketingový ředitel FTV Prima Aleš Pýcha a ředitelka nadačního fondu Neuron Monika Vondráková. To, že je o českou vědu čím dál větší zájem, dokázal plný sál. Večerem zdatně provázel Ondřej Cihlář.

Podívejte se, jak akce vypadala:

Ceny Neuron - slavnostní předávání

O cenu Prima ZOOM Neuron byl velký zájem. Bylo přihlášeno na 35 videí věnujících se různým vědeckým oborům a do hlasování se zapojilo více jak 8 tisíc čtenářů webu Prima ZOOM. Kromě finanční odměny za první místo získali další ocenění věcné ceny od Prima ZOOM. Všechna přihlášená videa můžete zhlédnout na stránce http://neuron.zoom.iprima.cz

Vítězná videa:

1. místo – Tajemná efipia (Petr Jan Juračka)

2. místo – Co je Higgsův Boson? (Martin Rota)

3. místo – I film je věda (Petr Havlíček)

Asistované reprodukce (Jan Řehořka)

Podívejte se na vítězné video TADY

Cena čtenářů prima-zoom.cz – Tati, co děláš? (Jiří Vrána)

Ocenění vědci:

medicína - Doc. Mgr. Petr Svoboda, Ph.D.

fyzika - RNDr. Gabriela Török, Ph.D.

matematika - Mgr. David Krejčiřík, Ph.D., DSc.

společenské vědy - Doc. PhDr. et JUDr. Jakub Rákosník, Ph.D.

chemie - prof. Jana Roithová, Ph.D.

Jen samotný vědecký výzkum dnes už nestačí, je také důležité umět vědu propagovat. Proto se Nadační Fond Neuron rozhodl české vědě pomáhat a udělovat za nejlepší krátké video, které propaguje nějaký vědecký obor nebo vědu jako takovou, Cenu Prima ZOOM Neuron. Dále uděluje Cenu Neuron za přínos světové vědě. Ta je určena významným představitelům české vědy, působícím doma i v zahraničí, kteří ve svém oboru dosáhli významných úspěchů a mohou být vzorem a inspirací. Jde o zvláštní uznání Nadačního fondu Neuron výjimečným osobnostem. Uděluje také výše uvedenou Cenu Neuron pro mladého vědce za vynikající vědecké výsledky a jako ocenění jejich dosavadní práce a povzbuzení pro další vědeckou práci.

Více informací na webu www.nfneuron.cz

A tady se podívejte na rozhovor s vítězem soutěže Prima Neuron:

Petr Jurečka - vítěz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama