Rok 2013: Přístroje ze Star Treku se staly realitou

Přístroje ze ságy Star Trek pronikají do každodenního života.
Enterprise u cizí planety

Neodmyslitelnou součástí vědeckofantastické filmové ságy Star Trek je transportér, který dokázal v mžiku přenést posádku z hvězdné lodi Enterprise na povrch planety. Obdobné teleportační zařízení prozatím lidstvo sice nevyvinulo, řada přístrojů, které se poprvé objevily na obrazovkách v roce 1966, se ale již součástí našeho života stala.

Ve čtvrtém pokračování filmového Star Treku s podtitulem Cesta domů (1986), kde kapitán James Kirk nouzově přistane s klingonským dravcem těsně vedle sanfranciského mostu Golden Gate, se poprvé objevil "průhledný hliník". Technik Scotty ho použil k vytvoření nádrže pro převoz dvou velryb ze současné Země do budoucnosti.

Něco takového skutečně existuje. Jmenuje se to oxynitrid hliníku (ALON) a jde o keramickou sloučeninu hliníku, kyslíku a dusíku. O ALON má zájem armáda, neboť je lehčí a odolnější než neprůstřelné sklo. V budoucnu by také mohl nahradit skla v letadlech.

Replikátor

Bude jídlo zadarmo? Replikátor jídla ze Star Treku už se vyrábí

Inspirace pro mobily

Když se Kirk s členy posádky vydávali za dobrodružstvím mimo loď, vždy se mohli s lodí Entreprise spojit pomocí osobního komunikátoru. Nyní má takový komunikátor každý, říkáme mu mobilní telefon.

Neexistuje snad epizoda, kdy by lodní lékař Leonard McCoy některému z členů posádky nepodal vakcínu proti některé z nebezpečných chorob, které ohrožovaly misi v hlubinách kosmu. Zajímavé bylo především udělátko zvané hyposprej, které McCoy k očkování používal. Hyposprej byl jakýsi typ injekce bez jehly, kdy tlak vzduchu vpravil látku do těla.

První kontakt

Kolonizace vesmíru se bude řídit Základní směrnicí ze Star Treku, tvrdí odborníci

Obdobou hypospreje v našem světě je trysková očkovací pistole, která pomocí vysokého tlaku a zcela bez jehly protlačí látku pod kůži. Zařízení vzniklo původně pro potřeby masové vakcinace, neboť je bezpečnější a rychlejší než běžné jehlové injekce.

Vlečný paprsek je tu!

Když chtějí astronauti opravit družici nebo připojit k vesmírné stanici nějaké zařízení, používají k tomu robotická ramena. Ve Star Treku ale obdobný problém řešil vlečný paprsek. Vědci se k tomuto tažnému zařízení již přiblížili, k dispozici mají optické pinzety, kdy pomocí laserů mohou přesně manipulovat s molekulami.

Kirk byl vyzbrojen phasery, které posádka nejčastěji používala k omráčení protivníka. Lidstvo má nyní k dispozici celou škálu zbraní sloužících k omráčení. Jednou z nich jsou tasery, které ale vyžadují přímý kontakt elektrod s tělem útočníka. Experti ale pracují na laserových paralyzérech a pulzních dělech, které tyto neduhy překonají.

Star Trek - 4. narozeniny logo nahoře

Jak Star Trek změnil svět

Co nás připraví o práci

Lidstvo se také již velmi přiblížilo k univerzálnímu překladači, k dispozici jsou programy pro rozpoznání řeči a překládací software. Překlady ale stále nejsou ideální.

V seriálovém Star Treku Nová generace (1987) se objevil inženýr Geordi LaForge, který je sice slepý, ale s pomocí vizoru tento hendikep překonal. Ačkoliv existence takovéhoto aparátu může znít jako hudba velmi vzdálené budoucnosti, obdobná technologie existuje. V roce 2005 vědci ze Stanfordovy univerzity úspěšně implantovali slepým myším za sítnici čipy, čímž otevřeli cestu k bionickým očím. Ty by jednou mohly problém slepoty zcela vyřešit.

Jedním z nejzajímavějších zařízení je trikordér. Posádka ho používala k průzkumu nových planet, ke stanovení diagnóz či k hledání závad na lodi. Tento příruční přístroj dokázal měřit všechno od úrovně kyslíku až po mikroby v těle. NASA používá obdobný přístroj zvaný LOCAD, který na palubě ISS měří nechtěné mikroorganismy.

ČTK

Vesmírná loď jako ze Star Treku

Star Trek v reálu: NASA chce využít nadsvětelný pohon!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama