Ráj na kolech: 7 nejkrásnějších aut, kterými jezdili papežové!

Který vládce má nejzajímavější automobil? Není to ani ruský, ani americký prezident – ale panovník maličkého Vatikánu…
Papežský vůz 7

Papeže tu máme už dva tisíce let, automobily jen jedno století. Než vznikla auta, byla typickým dopravním prostředkem papežů nosítka. Nejčastěji nošená 12 pečlivě vybranými a urostlými příslušníky Švýcarské gardy… Ale s příchodem automoblilu se vše změnilo: především se ukázalo, že katolická církev je sice konzervativní v názorech na změny světa, ve výběru automobilů umí být pořádně progresivní. Papežově měli prakticky vždy to nejmodernější a nejelegantnější, co ve světě automobilismu existovalo. Speciálně upravených automobilů měli papežové bezpočet, ale několik bylo zcela výjimečných…

Mercedez-Benz 460 Nurnburg Edition

První autem, které patřilo papeži, se stal tento luxusní automobil, který byl darem automobilky Mercedes-Benz. Dostal ho papež Pius XI a vůz ještě ani nebyl ani obrněný, tato vymoženost mu byla doplněna až roku 1928. Vůz měl poznávací značku SCV-1: neboli Status Civitatus Vaticanae Numero Ono“. Tento jeden konkrétní vůz byl papeži tak oblíbený, že vydržel ve službě celých 30 let! Mercedes je dodavatelem papežských automobilů celou dobu, ale to neznamená, že vatikánští biskupové nevyužívají jiná auta.

Papežský vůz 1 Foto:

 

 

1964 LINCOLN CONTINENTAL LIMOUSINE

Pavel VI. byl prvním papežem v dějinách, který navštívil Spojené státy americké. Stalo se to až roku 1964 a papežský automobil si tehdy s sebou nebral. Aby se mohl po zemi bezpečně pohybovat, dostal k dispozici (a současně jako dar) nádhernou, typicky americkou, limuzínu Lincoln Continental.

Pro potřeby papeže byla speciálně upravená; například bočními stupačkami pro bodyguardy a na první pohled nápadným větrným štítem, který měl papeže chránit před nápory vzduchu. Papež si automobil nenechal – vůz zůstal v USA a používala ho potom například NASA, když slavnostně vozila astronauty, kteří se vrátili z vesmíru…

Papežský vůz 2 Foto:

 

První papamobil: upravený Ford z roku 1979

Když se řekne papež, tak se asi každému vybaví výraz papamobil. První vůz tohoto typu však vznikl až roku 1979. Poprvé byl použitý při papežově návštěvě Irska a v podstatě byl návratem k tradici. Když totiž gardisté nosili papeže v nosítkách, měli ho zdviženého vysoko nad hlavy davu. To ale klasické limuzíny nabídnout nemohly – a tak z upravené fordky vznikl první papamobil. Svatý otec v něm byl dobře vidět a navíc mohl sedět na svém trůnu – bylo tak dosaženo maximální kombinace vznešenosti a pohodlí.

Papežský vůz 3 Foto:

 

Papamobily nové generace

Roku 1981 se ukázalo, že papamobily jsou sice úžasné, ale mají jednu zásadní chybu – bezpečnost. Poté, co byl Jan Pavel II. Při jízdě Fiatem Campaignola čtyřikrát postřelen, výrazně se zlepšilo veškeré bezpečnostní zajištění Vatikánu. A platilo to i o autech. A tak, když se Svatý otec vydal roku 1982 na návštěvu Velké Británie, měl už k dispozici dva Land Rovery, které byly opancéřované od podlahy po střechu.

Papežský vůz 4 Foto:

 

Velkolepý návrat Mercedesu

Roku 2002 si Jan Pavel II. objednal další model papamobilu – a současně vyzval věřící i média, aby jeho vozu už neříkal papamobil. Elegentní, speciálně upravený Mercedes Benz G-Wagen, v bílé barvě byl nezničitelný čímkoliv menším než tank.

Papežský vůz 5 Foto:

 

Nový papež, nový automobil

Na začátku roku 2013 dostal papež Benedikt XVI. Nový vůz, opět Mercedes, ale tentokrát model třídy M. Od svých předchůdců se tento vůz lišil především délkou: byl výrazně kratší než předcházející papežské automobily, především proto, aby se s ním papeži lépe cestovalo letadlem. Nakonec se to ale ukázalo jako zbytečné starosti – Benedikt krátce po obdržení nového auta oznámil, že ve funkci papeže končí…

Papežský vůz 6 Foto:

 

 

Bez auta…

Současný papež František se rozhodl papamobily nepoužívat. Nejčastěji jezdí obyčejnou veřejnou dopravou, někdy se projede svým Fiatem 500L. Při státnických návštěvách používá cokoliv, co má čtyři kola. Například při letošní návštěvě Ekvádoru se po zemi proháněl v obyčejném džípu.

Výjimkou byla návštěva USA, kterou podnikl před týdnem. To se už vezl papamobilem, ale velmi skromným – tedy oproti vozům jeho předchůdcům na trůnu svatého Petra…

Papežský vůz 7 Foto:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama