Psi jsou ještě chytřejší, než myslíte. Důkaz!

Psi rozeznají tváře lidí na fotografii, tvrdí finští vědci
Příliš chytrý pes

Psi rozpoznají na fotografiích tváře lidí i ostatní psy. Tvrdí to vědci z Helsinské univerzity ve Finsku. Experti zjistili, že pokusní psi si dlouho prohlíželi fotografie jim důvěrně známých osob, zatímco neznámé tváře a cizí psi na snímcích jejich pozornost neupoutali.

Vědci pod vedením profesora Outiho Vainia ukázali 31 psům fotografie známých lidí a také snímky dalších známých psů - tedy například fotografii jejich pána či jiného psa z rodiny. Pro srovnání jim ukazovali také fotografie cizích psů a cizích lidí.

Jak měřit psí IQ

"Psi museli během obrazové prezentace nehybně ležet," vysvětlil podle agentury DPA Vainio. Vědci pak sledovali pohyby očí zvířat. Psi se obecně déle dívali na fotografie jiných psů, než na fotografie lidí. Vědci ale vypozorovali i to, že na fotografiích s důvěrně známými tvářemi pohled psů spočinul na delší dobu, než na snímky obličejů cizích osob.

Kudlanky v Kahramanmarasu, Turecko. FOTO: Mehmet Karaca

Nejlepší fotografie přírody za rok 2013! Prestižní soutěž hledá výherce

Z toho experti vyvodili, že psi od sebe rozeznávají známé a neznámé tváře. "Výsledky ukazují, že psi by mohli mít podobně jako lidé schopnost rozeznávat tváře," uvedli vědci. Výsledky jejich studie zveřejnil odborný časopis Animal Cognition.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama