20. října 2017 06:00

Proč nemůžete spát po kávě? Přepíše vám paměť každé buňky, zjistili vědci

Kofein dokáže posunout vaše biologické hodiny a mozek pak reaguje jako při jet legu.

Kofein obsažený v kávě mění naše vnitřní hodiny. K takovému závěru dospěli britští vědci, kteří kultivovali buňky, vystavovali je působení kofeinu a přitom sledovali jejich reakce. Podle jejich závěrů je kofein zřejmě schopen změnit biologické hodiny každé buňky organismu.

Kofein je totiž mnohem více než stimulant. Dvojité espresso, které si vypijete tři hodiny před spaním, zpomalí produkci hormonu melatoninu, který ovlivňuje spánek, asi o 40 minut.

To ale není vše. Přímé i nepřímé důvody, proč je nápad dát si kávu před spaním zcela špatný, jsou mnohé a podrobně je vysvětluje výzkum laboratoře molekulární biologie Centra pro lékařský výzkum v Cambridgi.

Káva je blokátor spánku

Káva například působí stejně, jako bychom se ve chvíli, kdy se ukládáme ke spánku, vystavovali tři hodiny umělému světlu. I v tomto případě se nástup spánku zpožďuje o 40 minut. Jestliže tedy chcete večer usnout v běžnou dobu, jak jste zvyklí, nedávejte si kávu po 17. hodině.

Vysoká dávka kofeinu, tedy dva až tři šálky kávy před spaním, má pak stejný efekt jako jet lag (porucha spánku plynoucí z narušení biorytmů po rychlém leteckém překonání několika časových pásem), zpomaluje biologické hodiny a oklame mozek tak, že se domnívá, že je o hodinu pozadu za skutečným časem.

Pomýlené biologické hodiny zvyšují riziko celé řady chorob počínaje rakovinou, srdečními nemocemi a konče cukrovkou. Je možné konstatovat, že nevhodná konzumace kávy, tedy pijeme-li ji příliš pozdě večer a ve větším množství, narušuje spánek a může způsobit četné zdravotní problémy.

Popíjení kávy nelze šmahem označit za špatný zvyk, ale zásadně se nedoporučuje pít ji večer, zejména kvůli negativnímu vlivu na systém spánku a bdělosti.

Můžete mít imunitu na kávu?

Derk Jan Dijk z Univerzity v Surrey v anglickém městě Guildford zdůrazňuje, že citlivost vůči kofeinu je velmi individuální. Kdo je tedy zvláště citlivý na kofein, neměl by pít kávu už ani odpoledne.

Kávu doprovází mnoho pověstí, z nichž většina je nepravdivých. Je nepochybné, že v určitých dávkách může negativně ovlivnit srdeční rytmus. Chronický nedostatek spánku způsobený večerním popíjením kávy může mít negativní dopad na lidské zdraví. Nicméně šálek kávy po ránu může být prospěšný. Pokud tedy jde o popíjení kávy, používejme zdravý rozum.

ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom