Proč kočky vždy dopadnou na všechny čtyři? Zpomalené záběry daly vědcům odpověď!

Nádherné záběry vysvětlují pozoruhodný fenomén!
Kočka ve výskoku

Je až překvapivé, kolik je na internetu videí s kočkami nebo kočičími šelmami. Zahraniční stránky uvádějí, že to může být klidně i polovina obsahu. Kočky jsou prostě oblíbené. Většina z nich nabízí jen pobavení, ale v některých se můžete i poučit.

Každý si už určitě někdy položil otázku, jak je možné, že kočka při pádu vždy skončí na nohou. Až na pár výjimek se nestane, že by dopadla na jinou část těla. Vysvětlit tuto otázku se podařilo stanici BBC.

Ta natočila vysokorychlostní záběry středně velké kočkovité šelmy – karakala, který se obrací ve vzduchu. I pokud jste už viděli všechna kočičí videa na internetu, tohle jste ještě neviděli.

 

Kočičí páteř je velmi flexibilní a může se otáčet ve dvou směrech současně, první polovinu těla otáčí jedním směrem a druhou tím druhým, což umožňuje kočce otočit tělem během letu tak, aby nohy vždy směřovaly dolů. Kočky pracují celým tělem a při otáčení používají techniku, která je blízká například krasobruslařům. Při letu překříží nohy, což zvyšuje rychlost rotace a při dostatečné výšce nakonec nohy vracejí do původní polohy.

Reportáž bude součástí nové série televize BBC s názvem Život ve vzduchu.

 LK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama