Proč jsou chudí tak často obézní? Miliarda ubohých a tlustých

V rozvojových zemích je téměř miliarda obézních, tvrdí studie.
Obezita, ilustrovaná

Počet obézních lidí v zemích třetího světa dosáhl téměř miliardy. Vyplývá to ze závěrů studie britského Institutu zámořského rozvoje (ODI). Podle údajů tohoto think tanku má nyní v rámci celosvětové populace nadváhu každý třetí člověk, uvedl server stanice BBC.

ODI tvrdí, že od roku 1990 se počet obézních lidí v rozvojových zemích zečtyřnásobil. Kvůli tomu hrozí v blízké budoucnosti "výrazný nárůst" srdečních infarktů a dalších zdravotních problémů spojených s nadváhou. Vlády by proto podle institutu měly obyvatele jednotlivých zemí motivovat ke zdravějšímu stravování.

Lidí s nadváhou přibylo za poslední dvě desetiletí v celém světě, kde jich namísto 23 procent z roku 1990 nyní je 34 procent. Na tomto nárůstu se nejvíc podílely právě postupně bohatnoucí země jako Čína, Mexiko či Egypt, kde se v souvislosti s rostoucí životní úrovní začala konzumovat tučnější jídla.

Valentina Těreškovová

Legendární Těreškovová: rudá superstar na oběžné dráze

Vůbec nejvyšší nárůst poměru obézních lidí v populaci byl zaznamenán v zemích jihovýchodní Asie, kde se ze sedmi procent zvýšil na 22.

Jíme maso a neumíme to

Příčinou je podle ODI fakt, že celosvětový trend zamířil směrem od dřívější konzumace obilnin a dalších jídel rostlinného původu směrem k živočišným pokrmům, tukům, cukrům a olejům.

Mírou nadváhy je překročení 25 stupňů, obezity pak 30 stupňů na indexu tělesné hmotnosti BMI, což je poměr váhy k výšce v metrech na druhou. Odborníci ale upozorňují, že tento index není jednoznačný, protože obézní jsou podle něj i sportovci s množstvím svalové hmoty, a naopak do průměru se vejdou osoby s křehkou konstitucí, ale velkým poměrem tělesného tuku.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama