Přírodní krásy Indie, britských ostrovů a Středomoří spolu s fiktivní pitvou tyranosaura – to je dnešní večer na Prima ZOOM

Premiérové bloky Cestovatelé a dobrodruzi a Tajemství Země a vesmíru tentokrát nabídnou čtyři nové dokumenty.

Záhady mramorových kopulí indického Tádž Mahalu, legendární britský polodrahokam Blue John, mizející živočišné druhy Středomoří nebo fiktivní pitva obřího tyranosaura. To jsou jen některá lákadla ze čtveřice dokumentů, které dnes večer můžete sledovat v premiéře na Prima ZOOM.

 

 

 

20.00 Velká plavba s Nigelem Marvenem (3)Exotická plavba pod vedením kapitána Nigela Marvena z Karibiku do Skandinávie pokračuje ve Středozemním moři. Od Sardinie přes řecké ostrovy až po Boku Kotorskou seznamuje Marven pasažéry luxusní lodi s neobvyklými a v mnoha případech ohroženými živočišnými druhy, jako jsou sokoli, kudlanky, želvy nebo štíři.

Britský dokumentární seriál (2015)

 

21.10 Divy Velké Británie (5)

Asi byste neřekli, jak různorodou může být příroda Velké Británie. Dramatická krajina se nalézá na skotském ostrově Skye v souostroví Hebrid. Vytvořily ji vulkanické erupce, k nimž došlo po oddělení zemských desek Británie a severní Ameriky. Na ostrově vybuchl obří vulkán a z lávy povstalo pohoří Cuillin s 36 vrcholky. Severoirský The Giant´s Causeway, Obrův chodník, se skládá z desetitisíců sloupců lávy, které se vytvořily při chladnutí lávy v říčním údolí. Turistickou atrakci podtrhuje pověst o obru Finnu MacCoolovi. Další z britských turistických atrakcí je Cheddar Gorge v Somersetu, kde krajinu tvarovala voda z tajících ledovců. Vznikla 4800 metrů dlouhá brázda v krajině, kterou lemují skály s téměř vertikálními srázy o výšce 140 metrů. A pokud vás zajímá, kde se jako na jediném místě na světě vyskytuje barevný polodrahokam zvaný Blue John, je tento pořad pro vás jako stvořený.

Britský dokumentární seriál (2014)

 

22.10 Pitva tyranosaura (2)

Představte si situaci, že britská vláda našla tělo Tyrannosaura Rexe a významní odborníci si mohou poprvé prohlédnout jeho tělo zevnitř a získat tak cenné informace o jeho životě. Pitva bude provedena v nejvyšším utajení a za přísných bezpečnostních podmínek. Jaká tajemství odhalí a jaké mýty vyvrátí? Co zjistí o jednom z nejvražednějších dinosaurů, který kdy žil?

Ochutnávku z dokumentu o pitvě tyranosaura najdete ZDE.

Britský dvoudílný dokument (2015)

 

23.10 Kamenná země (4) – Mramor: skrytý poklad

Od kopulí indického Tádž Mahalu ztělesňujících krásu a dokonalost až po dílny drobných řemeslníků pracujících stejně jako generace jejich předků s proslulým makranským mramorem budete obdivovat bohatství ukryté v mramoru. Vydejte se po stopách jednoho z nejstálejších materiálů, s nimiž kdy člověk pracoval, v dalším díle dokumentu věnovaném poznáním kamenné paměti naší planety. Jaké tajemství skrývají čedičové oblasti Havaje, pískovcové oblasti jihozápadu USA či krátery po meteoritech?

Americko-německý dokumentární seriál (2015)

 

 

Vysílací schéma

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama